Dnes je úterý 1.4.2025, svátek slaví Hugo
Při registraci na Úřadu práce ČR budete muset přinést několik dokladů. Úředníci vám ale se vším poradí. Ilustrační foto: internet
Při registraci na Úřadu práce ČR budete muset přinést několik dokladů. Úředníci vám ale se vším poradí. Ilustrační foto: internet

​Mám v ruce výpověď, čeká mě propuštění. Mám hledat práci okamžitě? Člověka v této situaci napadají různé myšlenky a otázky. A některé z nich se nyní pokusí Večerník zodpovědět díky velice podrobnému popisu postupů, které najdete rovněž na webových stránkách Úřadu práce ČR, Krajské pobočky v Olomouci.

Určitě lze doporučit, abyste hledání nové práce zbytečně neodkládali. Je třeba si uvědomit, že zvláště u profesí, kde se vyžaduje středoškolské nebo vyšší vzdělání, může trvat výběr nových zaměstnanců i několik měsíců (vypsání výběrového řízení, absolvování vstupních pohovorů, vyhodnocení kandidátů). Proto je třeba začít s hledáním práce okamžitě. Úřad práce ČR vás do evidence uchazečů o zaměstnání zařadí nejdříve v den, který následuje po skončení pracovního poměru.

Jsem bez práce. Co teď?

Podat žádost o zprostředkování zaměstnání a stát se uchazečem o zaměstnání můžete až po skončení pracovního poměru. Žádosti můžete podávat na kterémkoli kontaktním pracovišti ÚP ČR. Uchazeč i zájemce o zaměstnání mají svá práva a povinnosti. ÚP ČR vám může následně zprostředkovávat vhodné zaměstnání, poskytne vám kariérové poradenství nebo třeba zabezpečí, a to i finančně, vhodnou rekvalifikaci. V neposlední řadě vás může zařadit do některého z projektů a nabídnout tak ještě větší, a hlavně přesně cílenou a individuální péči.

Musím na Úřad práce ČR osobně? Dokdy?

Do evidence uchazečů o zaměstnání budete zařazeni ode dne podání žádosti o zprostředkování zaměstnání. Požádáte-li o zprostředkování zaměstnání nejpozději do tří pracovních dnů po skončení zaměstnání, budete zařazeni do této evidence ode dne následujícího po skončení zaměstnání. Příklad: Pokud vám skončil pracovní poměr například ke 31. 7., potom se zajděte na ÚP ČR zaevidovat mezi 1. 8. až 3. 8. Pokud na tyto dny vychází státní svátek nebo sobota či neděle, lhůta se o tyto dny prodlužuje. Pokud je tedy 2. 8. sobota a 3. 8. neděle, můžete se zaevidovat do úterý 5. 8. a v evidenci přitom budete vedeni od 1. 8. Žádosti o zprostředkování zaměstnání můžete podat elektronicky (prostřednictvím datové schránky, identity občana nebo e-mailem podepsaným, respektive opatřeným uznávaným elektronickým podpisem), osobně či zaslat poštou (s vlastnoručním podpisem).

Jaké doklady po mně bude Úřad práce ČR chtít? Mohu se připravit doma?

Při první návštěvě na ÚP ČR si s sebou vezměte platný občanský průkaz nebo jiný doklad, kterým prokážete svoji totožnost a místo trvalého pobytu. Pokud máte, vezměte s sebou doklad o ukončení pracovního poměru, doklad o výkonu jiné výdělečné činnosti, u osoby samostatně výdělečně činné potvrzení o době trvání účasti na důchodovém pojištění a o vyměřovacím základu, potvrzení o ukončené náhradní době (například návrat z mateřské dovolené, péče o osobu závislou, pobírání invalidního důchodu pro invaliditu třetího stupně), abyste mohli být ihned zařazeni do evidence uchazečů o zaměstnání. Všechny podklady kromě průkazu totožnosti můžete však dodat později. Nezbytné údaje pro posouzení nároku na podporu v nezaměstnanosti, v případě, že je nebudete dokládat sami, Úřad práce ČR zajistí od ČSSZ. Pokud máte k dispozici potvrzení o zaměstnání (zápočtový list) a potvrzení o výši průměrného výdělku nebo evidenční list důchodového pojištění, vezměte si tyto doklady také s sebou. V případě, že uvedené doklady nemáte, je možné stáhnout si z webových stránek ÚP ČR potřebné formuláře pro účely posouzení nároku na podporu v nezaměstnanosti.

Tématickou stranu o práci najdete v tištěném vydání ze dne 10. března 2025