Počet hospitalizovaných pacientů s covid-19 v prostějovské nemocnici po dalším týdnu opět vzrostl! Včera jich bylo už třiaosmdesát, z toho třináct je ve vážném stavu umístěno na oddělení ARO. Přesto jsme se během neděle z nemocnice dočkali i příznivé zprávy. O uplynulém víkendu se totiž přírůstek hospitalizovaných zastavil. Je to ta pravá první vlaštovka příznivějších časů? To ukáží až následující dny a týdny. Mluvčí nemocnice Radka Miloševská si pak pochvaluje přístup a pomoc tří desítek dobrovolníků, kteří doplňují unavený personál.
„Aktuálně k nedělnímu poledni leží v prostějovské nemocnici 83 pacientů s onemocněním covid-19, z toho 13 je ve vážném stavu v péči lékařů oddělení ARO. Nemocnice má ještě kapacity a v případě dalšího zhoršení epidemické situace a nárůstu počtu pacientů, jejichž zdravotní stav vyžaduje hospitalizaci, je schopna otevřít další covidové jednotky. Ačkoliv je velmi krátce na hodnocení, čísla posledních dvou dní ukazují, že jeden z vrcholů proběhl koncem tohoto týdne. Od pátku počet pacientů v nemocnici velmi mírně a pozvolna klesá. Věřme tedy, že tento trend bude i dále pokračovat,“ přeje si Radka Miloševská, tisková mluvčí společnosti Agel provozující prostějovskou nemocnici.
Jak vzápětí poznamenala, lékaři i ostatní personál nemocnice jsou v těchto dnech vděční za každou pomoc, která se jim dostává od dobrovolníků. „Velmi si ceníme pomoci dobrovolníků, studentů místní střední zdravotnické školy a mediků. Z místní střední zdravotnické školy v nemocnici pomáhají tři desítky studentů. Ti působí na chirurgii, interně, neurologii, rehabilitaci a ortopedii. S ohledem na dosaženou kvalifikaci mohou působit jako sanitáři. Sanitář poskytuje zdravotní péči pacientům pod odborným dohledem zdravotnického pracovníka, zastává pomocné činnosti, jako je například základní ošetřovatelská péče, převoz pacientů na vyšetření i jejich polohování s cílem prevence proleženin, manipulace s technickým vybavením na operačních sálech, dovoz stravy na oddělení i převzetí a ukládání léčiv pro pacienty a spousta dalších činností. Tito studenti pomáhali již při první vlně koronavirové epidemie a nemocnice velmi oceňuje jejich aktivní přístup,“ pochvalovala si Radka Miloševská.
Nemocnice i nadále v těžké koronavirové krizi poskytuje plně veškerou akutní péči a péči o onkologické pacienty. „Odloženy byly pouze neakutní odložitelné operace. Prosíme naše pacienty, aby do nemocnice osobně nepřicházeli, když to není skutečně nutné, například pro recept na lék, zdravotníci ochotně zpracují a zašlou pacientům e-recept. Stačí svého lékaře kontaktovat telefonicky, lék je pak možné si vyzvednout v kterékoliv lékárně,“ doporučuje mluvčí prostějovské nemocnice.
Závěrečný dotaz Večerníku během uplynulé neděle mířil na smutnou záležitost, a sice počet pacientů s covid-19, kteří během října v Nemocnici Prostějov zemřeli. „Počet úmrtí zatím nemám k dispozici,“ odpověděla stručně Miloševská s tím, že tyto informace poskytne redakci až během nadcházejícího týdne.
Aktuaální zpravodajství o koronavirové pandemii z regionu najdete v tištěném vydání PROSTĚJOVSKÉHO Večerníku, které vyšlo v pondělí 2. listopadu