Koronavirus zasáhl víceméně životy nás všech. S těžkými podmínkami se stejně jako na jaře musí vyrovnat také hasiči. Navíc se nákaza nevyhnula ani Hasičskému záchrannému sboru Olomouckého kraje. Přesto hasiči založili speciálně proškolené jednotky, které dělají testy na covid-19 v různých zařízeních. Nejen o tom povyprávěla Lucie Balážová (na snímku), tisková mluvčí HZS Olomouckého kraje.

 

* Jaká opatření museli přijmout hasiči při zásazích?

„Už na jaře při vypuknutí pandemie jsme přijali opatření, která mají při zásazích chránit hasiče před koronavirem. Pokud zasahují u běžných událostí, mají standardní výzbroj a využívají respirátor. Když ovšem vyjíždíme k zásahu, který má souvislost s koronavirem, tak využíváme podobné ochranné prostředky jako zdravotníci v nemocnicích. S tím rozdílem, že hasiči mají celoobličejové masky se speciálním filtrem. Chrání nejen dýchací cesty, ale také oči.“

* Jak fungují odběry, které má na starost speciálně vyčleněný tým hasičů?

„V kraji máme jeden mobilní odběrový tým, který se primárně využívá tam, kde je předpoklad hromadných odběrů. Vyjíždíme tak především do domovů seniorů, do zařízení sociálních služeb a domů s pečovatelskou službou. Během jednoho týdne už hasiči odebrali téměř pět set vzorků. Mobilní odběr koordinuje zdravotnické operační středisko ZZS Olomouckého kraje, které předává požadavky na odběry našemu dvoučlennému týmu. Ten je složený z profesionálních hasičů se zdravotnickým vzděláním, kteří absolvovali odborné školení na infekčním oddělení prostějovské, respektive jesenické nemocnice. Posádka má k dispozici vyčleněné a označené vozidlo, hasiči jsou vybaveni ochrannými prostředky jako odběrové týmy ve zdravotnických zařízeních.“

* Jakými dalšími způsoby pomáhají hasiči zdravotníkům?

„Reagujeme na požadavky jednotlivých zdravotnických zařízení, která komunikují s krizovým štábem kraje. Minulý týden jsme například pomáhali stěhovat lůžka při zvyšování kapacit v hranické nemocnici. Transportovali jsme hospitalizované pacienty v rámci nemocnice do větších prostor. Také pravidelně dekontaminujeme odběrové stany či zdravotnická zařízení. A máme mobilní odběrový tým.“

* Hasiči se podílejí na dezinfekci budov, kde se vyskytoval koronavirus. Jak to funguje?

„Ve většině případů jde o školská zařízení či budovy úřadů. Opět jde požadavek přes krizový štáb kraje, naše operační středisko vyšle jednotku, která budovu dezinfikuje. Využíváme k tomu speciální přístroj, takzvaný mlhovač, který pomocí teplé mlhy během necelé minuty dekontaminuje prostor o velikosti školní třídy. Jeho výhodou je rychlost, účinnost a fakt, že dezinfikuje opravdu vše: tkaniny, papír, elektrické přístroje, počítače či mobilní telefony. V kraji máme k dispozici na každém územním odboru jeden přístroj, celkově jich využíváme pět.“

* Existují čísla nakažených hasičů? Jaké máte stavy?

„Samozřejmě nemocné hasiče evidujeme. V současné chvíli jich máme v celém kraji ve výjezdových jednotkách sedmnáct, dalších deset je v karanténě. To jsou čísla, která nám nyní nečiní zásadní problémy, ale pandemie se samozřejmě nevyhýbá ani našemu sboru. Řídíme se přísnými opatřeními, díky nimž se nám daří nákazu držet pod kontrolou. Nyní nám čísla nemocných klesají. Máme aktivované zálohy, doplňujeme do výjezdových jednotek příslušníky z jiných směn či stanic. Organizačně a ani prostorově se jednotlivé směny nepotkávají, také máme rozdělené některé jednotky na různá výjezdová místa, vše pečlivě dezinfikujeme, úzce spolupracujeme s hygienickou stanicí. Pokud zasahujeme tam, kde reálně hrozí riziko nákazy, využívají hasiči ochranné obleky a celoobličejové masky se speciálními filtry.“

* O děti zdravotníků je postaráno ve školách. Existuje tento program i pro příslušníky HZS?

„Ano, příslušníci hasičského záchranného sboru mohou v případě potřeby využít školských zařízení, která jsou určená pro děti pracovníků integrovaného záchranného systému v našem kraji.“

* Jaké zásahy (autonehody, požáry, aj., nebo případy spojené s koronou) v dnešní době převažují?

„Přibylo zásahů v souvislosti s koronavirem. Nadále ovšem vyjíždíme k dopravním nehodám, k požárům a k různým typům technických zásahů. Obecně ubylo zásahů večer a v noci, protože je v platnosti zákaz vycházení po jedenadvacátého hodině.“