Světová zdravotnická organizace důrazně nedoporučuje používat lék zvaný Remdesivir proti onemocnění covid-19. Čeští lékaři s tím však nesouhlasí. Již přes 6 tisíc pacientů tento lék dostalo a pomohl jim. „Výzkum tohoto léku prokázal, že nemá žádný velký vliv na úmrtnost a potřebu plicní ventilace,“ upozornila Světová zdravotnická organizace (WHO).
Češti lékaři však s WHO nesouhlasí. Dle jejich názoru Remdesivir pomohl již tisícům lidí nakažených koronavirem ve vážném stavu. Proti tvrzení WHO se ohradil Tomáš Vymazal, který dělá přednostu Kliniky anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny motolské nemocnice. „V Česku byl Remdesivir doposud podán více než šesti tisícům nemocných, ve FN Motol jich bylo víc než dvě stě. Na základě naší klinické zkušenosti napříč regiony se domníváme, že Remdesivir má svoje místo v terapii nemocných s covid pneumonií. Musí ale být splněna poměrně přísná kritéria. Pak může Remdesivir pomoci,“ shrnul Vymazal.
Naopak přednosta Kliniky infekčních chorob FN Brno Petr Husa stojí za WHO. „Domnívám se, že je prakticky nemožná situace, že lék vynalezený na léčbu eboly by byl dostatečně účinný proti zcela novému původci infekční choroby. To by muselo být neuvěřitelné štěstí pro celé lidstvo,“ vysvětlil Husa. Podle něj se mohou pacienti s onemocněním covid-19 léčit úplně stejně s tímto lékem i bez něj.
Lidé jsou vůči léku často skeptičtí, jelikož pochází ze Spojených států. „Ono to sice asi vůbec nefunguje, ale je to z USA a to se holt musí koupit,“ řekl Jiří M.