Je lepší zůstat až do devítky na základní škole, nebo zvolit raději náročnější variantu a přihlásit se na víceleté gymnázium? Právě tuto otázku každoročně řeší žáci pátých a někdy i sedmých tříd.
V případě rozhodnutí pro druhou možnost je dobré si ještě před podáním přihlášky ujasnit, co od tohoto kroku očekávám, a už alespoň trochu tušit, jakým směrem se budu chtít ubírat dál. Mít tedy přinejmenším představu, jestli budete mít zájem pokračovat ve studiu i po maturitě, nebo zda byste chtěli začít hned pracovat. Dá se tím předejít ne zrovna šťastné situaci v maturitním ročníku, kdy si najednou můžete uvědomit, že na vysokou školu vlastně ani jít nechcete, anebo byste studovali rádi, ale nevíte kde.
Jaké jsou tedy kladné a záporné stránky studia na víceletých gymnáziích a kdy je snazší dělat přijímačky?
Proč se hlásit na víceletá gymnázia
Víceletá gymnázia umožňují nadaným dětem, které by základní škola pravděpodobně nemohla plně rozvíjet, vzdělávat se více do hloubky, a to obvykle s možností zaměření na určitý směr (matematika, přírodní vědy, jazyky apod.). Zvládáte-li tedy učení s přehledem a máte-li pocit, že by vám náročnější výuka jen prospěla, pak u vás tento krok určitě stojí za úvahu.
Dalším důvodem, proč studovat víceletá gymnázia, může být i fakt, že malí gymnazisté mají k dispozici poměrně dlouhou dobu na to, aby si postupně navykli na větší množství školních povinností. V patnácti letech už jim „středoškolská dávka učení“ obvykle nedělá problémy, kdežto pro jejich vrstevníky, kteří zůstali na základní škole, může být přechod do prvního ročníku gymnázia dost tvrdým oříškem. Kladně lze ohodnotit i celkový čas (osm, popř. šest let), který mají studenti na rozmyšlenou, jakým směrem budou pokračovat dál.
Pokud se ve školních lavicích sejde „dobrá parta“, může být čas strávený na gymnáziu velice šťastným obdobím, z něhož mohou vzejít přátelství „na celý život“. Možná díky tomu, že se se svými spolužáky setkáváte dlouhou řadu let, se zde obvykle vytvoří mnohem hlubší vztahy než na čtyřletých středních školách. Není tomu tak vždy, ale když se to podaří, je to určitě velmi pozitivní věc. Vždyť co jiného se do nás navždy zapíše než okamžiky porozumění a štěstí prožité s těmi, které máme rádi?
Proč si to raději rozmyslet?
Když se dítě na gymnázium dostane (a přeje si tam zůstat), musí předem počítat s tím, že maturitou učení neskončí a pro získání dobrého pracovního uplatnění bude nutné pokračovat ve studiu na vysoké škole nebo aspoň na VOŠ. Absolventi gymnázií mají sice středoškolské vzdělání, ale pouze všeobecně zaměřené, bez specializace na konkrétní obor. K vykonávání kvalifikované práce to bohužel většinou nestačí.
Na víceletá gymnázia se děti obvykle hlásí z páté třídy, což pro některé z nich bývá časný věk na to, aby se ve škole o poznání „přitvrdilo“. Jako středoškolští studenti se musí smířit s většími nároky učitelů a přípravě do školy „obětovat“ mnohem více času, než byli zvyklí dříve.