Všechno jednou končí. To je i případ pátrání po dlouhodobě pohřešované matce dvou dětí Janě Márové. Ta od 1. října 2003 figurovala v policejní databázi. Nedávno z ní zmizela. Důvod policie ani po našem dotazu oficiálně neuvedla. Nelze tedy zcela vyloučit, že se ji podařilo najít. Jako mnohem pravděpodobnější se ovšem jeví varianta, že policisté zastavili pátrání, neboť i případná vražda by byla po uplynutí dvacetileté lhůty stejně promlčena.
Je tomu zhruba deset let, co se redakci Večerníku ozvala matka pohřešované prostějovské podnikatelky Jany Márové. Právě ona tvrdila, že její dcera zahynula ve Francii, a nechápala, proč po ní policisté stále pátrají. „Když Jana na konci léta roku 2003 zmizela, nechala tady dvě děti. Jak jsem se později dozvěděla, unesl ji do Francie pan V., který byl v dalších letech souzen za pašování drog. Zřejmě do těchto obchodů spadla i Jana. Tenkrát jsme se před deseti lety dozvěděli, že zahynula, když ji v moři u francouzského pobřeží smetla společně s dalšími deseti lidmi obrovská vlna,“ prozradila nám tehdy se smutkem v hlase Ludmila Petříková s tím, že obě děti musela vychovat ona sama. „Šlo o zlom v mém životě. Zemřela mi dcera, na kterou jsem však měla zároveň vztek. Nechala tady dvě děti v pubertě. Musela jsem je vychovat já. Abychom měli z čeho žít, prodali jsme okamžitě Janin byt v ulici Cyrila Boudy,“ dodala Ludmila Petříková.
Že by se našla?
Proč ale bylo pátrání po Janě Márové ukončeno? Na tuto prostou otázku jsme se od policie odpovědi nedočkali. „Vzhledem k tomu, že pohřešovaná osoba již neprochází naší databází, nejsme dle zákona oprávněni sdělovat jakékoli informace,“ reagovala na náš dotaz policejní tisková mluvčí Miluše Zajícová. Důvody pro ukončení pátrání mohou být v podstatě dva. Buď se pohřešovanou podařilo najít, nebo se tento případ definitivně a provždy stal pověstným policejním „pomníčkem“. Jako výrazně pravděpodobnější se jeví druhá varianta. I kdyby se podařilo najít případného vraha Jany Márové, případ by už byl stejně promlčen. Promlčecí doba u trestných činů, za které je možné uložit trest odnětí svobody v délce nejméně deseti let, u nás činí patnáct let, u většiny vražd je to pak dvacet let. V případě zvlášť surových vražd, vraždy na těhotné ženě či dítěti je to pak třicet let.
Záhadná smrt Lenky Gambové
Stejně jako Jana Márová byla z pátrání stažena také Lenka Gambová. Tehdy pětačtyřicetiletá žena beze stopy zmizela už v roce 1999. Její dcera Lucie Gambová otevřeně promluvila o tom, že její otec Radek Gamba stále žijící v Prostějově ví o smrti maminky víc, než kdy přiznal. Ostatně zmizení své manželky na policii nahlásil až po dlouhých patnácti dnech. Zhruba po dvou měsících od zmizení také začal žít s jednou ze svých četných milenek. Právě kvůli opakovaným nevěrám se s ním jeho žena chtěla rozvést. Jediným, kdo kromě Gamby mohl vnést světlo do celého případu, byl Jan Lutonský. Zkrachovalý podnikatel a blízký přítel Radka Gamby se dle názorů zasvěcených mohl na zmizení Lenky Gambové minimálně podílet. On sám však nikdy nepromluvil, a to ani po propuštění z vězení, v němž si odpykával několikaletý trest za závažný trestný čin.