Říká se, že pýcha předchází pád. Dokonale to platí pro bývalého ředitele olomouckého Vlastivědného muzea Břetislava Holáska. Někdejšího šéfa instituce policie obvinila z úplatkářství a manipulace s veřejnými zakázkami.

Škodu kriminalisté vyčíslili na 13,5 milionu korun. V celé kauze již padl rozsudek, všichni obvinění doznali vinu, i díky tomu vyvázli s podmínkami. Stín temné minulosti částečně dopadl i na zámek v Čechách pod Kosířem, který Vlastivědné muzeum od počátku jeho nové éry v majetku Olomouckého kraje spravuje.

Břetislav Holásek se stal šéfem Vlastivědného muzea v Olomouci v roce 2010. Nastupoval s velkými plány, z nichž se mu celou řadu podařilo úspěšně realizovat. Jedním z největších úspěchů nepochybně bylo zpřístupnění zámku v Čechách pod Kosířem, kam v roce 2015 nastoupil jeho historicky vůbec první kastelán.

Břetislav Holásek se stal šéfem Vlastivědného muzea v Olomouci v roce 2010. Nastupoval s velkými plány, z nichž se mu celou řadu podařilo úspěšně realizovat. Jedním z největších úspěchů nepochybně bylo zpřístupnění zámku v Čechách pod Kosířem, kam v roce 2015 nastoupil jeho historicky vůbec první kastelán.

Jak přibývaly úspěchy, očividně rostlo i Holáskovo sebevědomí. O to horší pak byl jeho předčasný konec ve funkci. Na svoji pozici rezignoval v závěru roku 2021, vše urychlil zásah detektivů z Národní centrály proti organizovanému zločinu. O průběhu a obsahu vyšetřování pak dlouho nebyly k dispozici žádné informace. Teprve koncem loňského roku vyplulo na povrch, že Holásek byl obviněn společně s někdejším olomouckým radním Miroslavem Petříkem a kroměřížským podnikatelem Jiřím Křeháčkem, jehož společnost pro muzeum měla vybírat dodavatele.

Z následné obžaloby vyplynulo, že uvedená trojice mimo jiné zařídila vzdělávací projekt financovaný z evropských peněz, v němž působilo zhruba 14 lidí. Ti sice dostávali peníze, ovšem nevyvíjeli žádnou činnost. Dle serveru irozhlas mezi ně patřil například někdejší šéfredaktor Olomouckého deníku Martin Nevyjel, který policistům nebyl schopný doložit výstupy své práce na tomto projektu.

To však nebylo vše. Podle obžaloby muži zařídili, aby zakázku na natočení propagačních spotů muzea získal nastrčený výherce. Reálně se pak celou o zakázku staral Holáskův syn Radan, který měl rovněž inkasovat peníze za jeho vytvoření.

Celá kauza letos na jaře dospěla až k soudu. Všem obžalovaným původně hrozil trest ve výši až deseti let za mřížemi, díky uzavření dohody o vině a trestu odcházeli od soudu s tříletou podmínkou, která byla odložena na dalších pět let. Kromě toho museli zaplatit také pokutu. Jiří Křeháček takto měl složit 510 tisíc korun, Břetislav Holásek půl milionu a Miroslav Petřík 400 tisíc korun. Všichni jmenovaní kromě toho nesmí deset let působit v institucích přijímajících dotace. Součástí rozsudku byla také povinnost náhrady škody v uvedené výši.

Rozsudek je již pravomocný.

Bezproblémového chodu zámku v Čechách pod Kosířem, jehož provoz spadá právě pod olomoucké Vlastivědné muzeum, se čachry jeho ředitele nijak výrazněji nedotkly. V roce 2019 se turistická dominanta regionu stala dokonce Památkou roku. Od roku 2022 navíc olomoucké Vlastivědné muzeum již vede nový ředitel.