Letos poprvé jsme se ve dnech 14. a 16. října na RG a ZŠ Otto Wichterleho zapojili do celoevropských oslav Erasmus Days, které mají za cíl informovat o realizovaných projektech programu Erasmus+. A jsme na to patřičně hrdí, protože naše škola v roce 2023 úspěšně získala grant v mezinárodním vzdělávacím programu Erasmus+ v oblasti školního vzdělávání!

Během celoevropských oslav Erasmus Days žáci prvního a druhého stupně ZŠ získávali mnoho nových informací o Irsku, čímž si rozšířili povědomí o evropské rozmanitosti. Všichni pracovali a bavili se pomocí on-line aplikací, prezentací, interaktivních doplňovaček, osmisměrek, skládaček a kvízů. Žáci se v hodinách angličtiny také dozvěděli, co je program Erasmus+, jaké možnosti nabízí a jak ho mohou v budoucnu využít. To vše žákům prezentovaly čtyři kolegyně, které se díky získanému projektu v rámci programu Erasmus+ mohly v létě 2023 účastnit vzdělávacích kurzů v irském Dublinu.

Iveta Sedláčková a Hana Zbořilová si vybraly dvoutýdenní jazykový kurz pro pedagogy, na němž studovaly gramatiku anglického jazyka, procvičovaly komunikační dovednosti a rozšířily si slovní zásobu.

Další dvě kolegyně Veronika Francová a Kateřina Kubjátová si zvolily kurz zaměřený na využití digitálních technologií ve výuce. Během kurzu si mohly vyzkoušet nové webové aplikace a on-line nástroje, které umožní kvalitnější a efektivnější výuku.

V rámci kulturní části programu navštívily řadu památek, muzeí i zajímavých a historických míst v Dublinu a okolí, například Národní muzeum, Knihu z Kellsu v Trinity College, muzeum irské emigrace (EPIC), Národní botanickou zahradu a knihovnu mecenáše Chester Beattyho. Velmi poučné byly výlety do historického města Kilkenny, národního parku Wicklow Mountains nebo také do jednoho z nejvýznamnějších irských raně křesťanských klášterů v Glendalough. Prohlédly si také Croke Park stadion, určený zejména pro pořádání galského fotbalu. Krásnou tradiční irskou folkovou hudbu si mohly poslechnout na ulicích a v místních komunitních centrech. Velmi ocenily možnost ubytování v místních rodinách. Každodenní komunikace s rodinnými příslušníky jim nabídla příležitost proniknout do irské kultury a běžného života Irů.

Účastnice samy hodnotí tyto výjezdy jako cennou zkušenost. Umožnily jim rozvoj jazykových dovedností, které zúročí ve své každodenní práci. Zakusily evropskou mezikulturní rozmanitost a prohloubily si povědomí o evropských hodnotách. Seznámily se a debatovaly s kolegy z různých evropských zemí, což jim umožnilo vhled do odlišných systémů výuky v rámci EU. Navázaly s ostatními účastníky kurzu důležité kontakty, které mohou využít pro další projekty programu Erasmus+. Všechny účastnice se shodly, že pobyt a kurz v irském Dublinu byl pro ně zdrojem motivace a nadšení pro jejich další práci ve školství, což ocení hlavně žáci, například v rámci Erasmus Days.

Mgr. Veronika Francová, koordinátorka programu ERASMUS+, RG a ZŠ Otto Wichterleho, Prostějov

 

Vyjádřené názory a stanoviska představují názory a stanoviska autorů a nemusí nutně odrážet názory a stanoviska Evropské unie. Evropská unie ani poskytovatel grantu za ně nenesou odpovědnost.

Co je erasmus?

Erasmus je evropský vzdělávací program, jehož cílem je podporovat studijní a pracovní mobilitu studentů, učitelů a pracovníků ve vzdělávání napříč evropskými zeměmi. Program, který byl spuštěn v roce 1987, dává možnost studentům vysokých škol strávit část svého studia na zahraniční univerzitě. Tým jim dává možnost získat nové akademické zkušenosti, zdokonalit jazykové dovednosti a poznat novou kulturu.

Program Erasmus byl později rozšířen a přejmenován na Erasmus+, který kromě studijních pobytů zahrnuje i stáže, výměnné programy pro učitele, dobrovolnické projekty a další vzdělávací aktivity. Erasmus financuje Evropská unie spolupráce a zaměřuje se na rozvoj mladých lidí a podporu mezinárodního porozumění a porozumění.