Místo metálu konec. Zhruba tak reagovala většina lidí v souvislosti s odstoupením Miroslava Krejčího z pozice ředitele organizace Cermat. Řízení Cermatu od listopadu převzala jeho zástupkyně Barbora Rosůlková. Krejčí bude v Cermatu i na Ministerstvu školství ovšem působit i nadále.

 

Podoba přijímacího řízení na střední školy je dlouhodobě kritizována. Odstupující ředitel Cermatu pomohl vyřešit jeden z jejích velkých problémů, kterým byl přechod na digitální zpracování celého řízení. „Pod vedením Miroslava Krejčího se povedlo ve velmi krátkém čase vyřešit digitalizaci přijímacího řízení a otevřít otázku další revize. Jeho odstoupením se nad dalším vývojem přijímacího řízení vznáší velký otazník. Obávám se, že rezignací ředitele se propadáme o tři patra níže a MŠMT bude plně zaměstnáno logistickými detaily, aby se vůbec stihly státní maturity a jednotné přijímací zkoušky realizovat v termínu. Na koncepční úvahy nebude zbývat energie,“ vyjádřil se Miroslav Hřebecký, programový ředitel společnosti EDUin zaměřené na vzdělávání.   

Podle ministra školství je nejdůležitější zajistit hladký průběh elektronických přijímaček. „Pro mě to osobně není lehká situace, protože pana ředitele považuji za klíčového spolupracovníka,“ uvedl Mikuláš Bek.

Ředitel Cermatu odstoupil kvůli sporům s podřízenými. Někteří z nich podali výpověď, jiní jimi hrozili. „Snažil jsem se Cermat posunout na jiný level, než na kterém fungoval v minulých letech. Někteří z klíčových zaměstnanců však nebyli schopni přejít na jiný režim práce, zároveň nemáme rozpočet na to, abychom přijali nové kvalitní lidi. Proto jsem se rozhodl, že než abych se s Cermatem vrátil do předchozího režimu, odstoupím a budu se věnovat jiným výzvám,“ uvedl sám Miroslav Krejčí, který v úřadu zůstává a bude nadále opečovávat systém DiPSy.