Ještě před pěti lety to vypadalo, že se v České republice budou masivně uzavírat odborná učiliště kvůli absolutnímu nezájmu. Vyučit se zdatným řemeslníkem už prostě netáhlo. Ještě v roce 2019, tedy na začátku covidového období, naopak střední školy a gymnázia vykazovaly až trojnásobný převis žadatelů o studium.
Tehdy to byl prostě nežádoucí trend, mladým lidem se nechtělo dělat rukama a tomu odpovídaly také prázdné třídy, dílny a učební pracoviště v učilištích všeho druhu. A dnes? Situace se začíná naštěstí měnit.
„V posledních dvou letech zaznamenalo naše odborné učiliště významné zvýšení zájmu z řad žáků devátých tříd základních škol. Poskytovanou kapacitu sice ještě naplněnou nemáme, to bylo naposledy snad před dvaceti lety, ovšem i tak je to velice dobrý signál. Vypadá to, že mladí opět začínají mít zájem o řemesla a dělnické profese. A podle mě to není pouze tím, že se nedostanou na střední školu a hledají jen východisko z nouze,“ řekl Večerníku jeden z mistrů odborné výchovy na prostějovském učilišti. „A co si budeme povídat, k vyučení vedou děti i jejich rodiče. Mají pravdu i v tom, že dnes jsou i prostějovské firmy schopny nabídnout pracovníkovi v dělnické profesi i padesát až šedesát tisíc korun měsíčně,“ dodal mistr odborné výchovy.
A jak je to nyní s poptávkou na lidi s výučním listem? Aktuální struktura volných míst v Olomouckém kraji podle profesí se příliš nemění. „Největší poptávka zaměstnavatelů je stále po skladnících a obsluze vysokozdvižných a paletovacích vozíků. Na konci září se jednalo o celkem 1 178 volných pracovních míst, což bylo 14 procent z celkové nabídky. Až na druhém místě byla nabídka volných míst pro kvalifikované dělnické strojírenské profese, tedy kováře, nástrojáře a zámečníky, svářeče, mechaniky a opraváře strojů. V těchto případech bylo u firem poptáváno 1 034 míst. Třetí největší skupinou byly pracovní nabídky pro řemeslníky z oblasti stavebnictví, šlo přesně o 757 volných pracovních míst. Dále byla nejvyšší poptávka zaměstnavatelů po řidičích nákladních automobilů, kuchařích a obsluze zařízení na povrchovou úpravu kovů. Tady šlo zejména o lisaře, taviče, rovnače plechů a podobně,“ sdělil Večerníku Vlastimil Přidal, ředitel Úřadu práce České republiky, krajské pobočky Olomouckého kraje.