Výuku ve školách v uplynulém roce výrazným způsobem poznamenala proticovidová omezení a s tím spojená on-line výuka. V této souvislosti se Večerník obrátil na specialistku v oblasti řešení problémů s učením, která vede studijní centrum BASIC působící v Prostějově již pátým rokem. Markéta Hajduková (na snímku) zde mimo jiného řeší specifické poruchy učení či nedostatek soustředěnosti. Vedle toho pracuje i na Fakultě tělesné výchovy Univerzity Palackého v Olomouci.
* Zaznamenali jste po letošních letních prázdninách zvýšený nárůst problémů s učením u žáků?
„Ano, rodiče se na nás obrací právě se zvýšeným nárůstem problémů s učením. Nebudeme zastírat, že k tomu přispěla distanční forma výuky, kterou děti svým způsobem nestíhaly. A kvůli tomu jsou v nepohodě. Nicméně nelze to úplně paušalizovat. Není to tak, že by každé dítě přechodem na distanční výuku trpělo.“
* Mohla byste uvést konkrétní případ?
„Nejvíce se nyní na nás obrací rodiče s pomocí na přípravu na přijímací zkoušky na střední školy. Tam vnímají asi zřejmě největší mezery. Vnímají nedostatečné vysvětlení látky, děti s neznalostí daného učiva dostávaly pouze hromady úkolů a bohužel při jejich nesplnění či chybných výsledcích nebyly z úkolu klasifikovány. Takže v podstatě výsledek nula a předpokládaná příprava na přijímačky ze strany škol, kterou rodiče očekávali, nebyla žádná.“
* Souvisely tyto potíže i se specifiky on-line vyučování?
„Přechodem na distanční formu výuky trpěla velká většina žáků, rodičů i pedagogů. Nikdo nebyl připraven na takový zásadní a vlastně velmi rychlý krok, který naprosto změnil způsob vzdělávání. Některé školy na to zareagovaly velmi rychle a bravurně, některé se potýkaly s nedostatečným vybavením. A stejně tak to měli doma děti i rodiče. A všichni v podstatě ze začátku jen čekali, co se bude dít. Tohle ‚čekací‘ období považuji za jedno ze zásadních. Tady nám všem zkrátka ujel vlak.“