Byl to rok, kdy se začala psát historie fotbalového klubu FC Baník, tehdy ještě pod názvem SK Slezská Ostrava. V rodině Zátopkových se radovali z malého Emila a narodily se i budoucí hvězdy stříbrného plátna Miloš Kopecký, Josef Kemr a Stella Zázvorková. Rok 1922 má v rodném listě vepsaný také Vlasta Skácelová. Ke stým narozeninám jí ve středu 10. srpna popřál náměstek hejtmana Olomouckého kraje Ivo Slavotínek.
„Paní Skácelové přeji především zdraví a hodně radosti. Vitalitu a pozitivní pohled na svět by jí mohli mnozí mladší závidět,“ řekl Ivo Slavotínek.
Vlasta Skácelová studovala na prostějovském Reálném gymnáziu a později na Rodinné škole ve Velkém Meziříčí. V mládí byla předsedkyní organizace Červený kříž v olomoucké městské části Nové Hodolany, organizovala přednášky lékařů nejen v Olomouci, ale i v přilehlých obcích. Pořádala také brigády a sama se jich účastnila. Pracovala ve zdravotnictví, poté jako účetní v Uhelných skladech. V Domově seniorů Pohoda Chválkovice je od května 2017.
„Jsem spokojená. Vím, že v těchto letech jsou na tom někteří hůř, takže se snažím děkovat Bohu, že ještě mám rozum, to je to nejdůležitější, a že mám i trochu té síly na obsluhu kolem sebe,“ uvedla oslavenkyně, která má dvě děti, čtyři vnuky, osm pravnoučat a jedno malé prapravnouče.
Jaký je její recept na dlouhověkost? „Vysoký věk máme v rodině. Navíc jsem žila spíše střídmě. Největší radost mi dělají moji blízcí. Vždy jsme spolu všichni dobře vycházeli,“ dodala Vlasta Skácelová.
Mezi její koníčky patřily ruční práce, sama si šila oblečení, pletla, měla ráda šaty dokonale sladěné s doplňky a nosila i klobouky. V mládí například hrála volejbal, lyžovala, navštěvovala divadla nebo koncerty. V současné době čte časopisy, sleduje aktuální dění a chodí na procházky.
„Paní Skácelová je neustále pozitivně naladěná. Je to asi dva roky, co si zlomila krček, rehabilitovala a říkala, že nemůže ležet v posteli. Je to bojovnice,“ doplnila staniční sestra Olga Škárková.