Zvýšení povědomí o problémech, se kterými se potýkají lidé v seniorském věku.
Na první den v měsíci říjnu připadá každoročně Mezinárodní den seniorů. Jak u příležitosti tohoto dne, tak během celého roku, pořádají olomoučtí policisté pro seniory napříč krajem preventivní besedy, během kterých je seznamují se základními zásadami bezpečného chování.
Nebylo tomu jinak ani ve středu 5. října, kdy se u příležitosti oslavy svátku seniorů setkalo v prostějovském kulturním domě přes 500 účastníků. Vedle kulturního programu zde probíhaly besedy různých městských institucí a své zastoupení jsme tady měli i my.
Přítomné seniory jsme seznámili s aktuálními problémy a novými metodami podvodníků působících především v online prostoru. Dozvěděli se o podvodných telefonátech spojených se spoofingem. Spoofing je situace, kdy se útočník vydává za někoho jiného, a to prostřednictvím emailu, internetových stránek nebo telefonního hovoru. Pachatelé nejčastěji využívají tzv. spoofingu telefonního čísla, což znamená, že dokáží napodobit jakékoliv telefonní číslo, tedy i infolinku konkrétní banky nebo číslo policie. Díky tomu jsou tvrzení podvodníků velmi věrohodná a poškozené zmanipulují natolik, že je přesvědčí o napadení jejich bankovního účtu a vysvětlí jim, že je pro záchranu jejich peněz nutné je přeposlat na cizí účet, nebo vložit do bitcoinmatu. Peníze tím opravdu nezachrání, ty naopak zpravidla nenávratně zmizí.
V rámci Olomouckého kraje od počátku roku evidujeme nejméně 70 případů, které jsou spojené s těmito případy. Způsobená škoda přesahuje částku 5 000 000 korun.
Jak těmto podvodníkům nenaletět, když to vypadá, že vám volá samotná banka nebo policie?
Pokud vám někdo zavolá s informací, že byl napaden váš bankovní účet, zavěste telefon a vy sami si do banky zavolejte. Uvědomte si, že:
- Banky ani policie nikdy klienty takovými způsoby nekontaktují!
- V případě skutečného napadení bankovního účtu, banka postupuje sama dle jejich interních bezpečnostních směrnic.
- Bitcoinmat na virtuální měny není úschovna žádné banky.
- Banka ani policie po vás nikdy nebude chtít citlivé údaje z vaší platební karty!
Tato akce jistě přispěla ke zvýšení povědomí o aktuálních problémech, se kterými se potýká jedna z našich nejohroženějších skupin. Kromě preventivních rad a důležitých informací si senioři odnesli také drobné dárky, jako například reflexní nákupní tašky, kapesní lupy, čistící ubrousky na brýle, křížovky a jiné drobnosti.
Všem seniorům přejeme hlavně zdraví a také, aby se vždy cítili v bezpečí.
por. Bc. Zuzana Slabá