Když už jsme si bylinky a plodiny nasbírali, přichází řada na jejich zpracování. Tento proces je velice důležitý! Na jejich uskladnění či zpracování si dejte záležet, aby vydržely co nejdéle a nekazily se. Existuje celá škála receptů, pár jich teď přinášíme.
ŠÍPKOVÝ SIRUP
Suroviny:
1 kg šípků
1,5 l vody
1,5 kg cukru
šťáva z jednoho pomeranče
šťáva z jednoho citronu
5 lžic medu
Postup:
Šípky pořádně omyjeme. Rozmixujeme, stačí nahrubo. Zalijeme vodou a necháme v ledničce 24 hodin louhovat.
Druhý den přelijeme všechno do kastrůlku a zahřejeme. Nesmí se to vařit, aby se nezlikvidovaly prospěšné látky z šípků. Pořádně přecedíme přes hodně jemné sítko, potažmo plátýnko.
Vmícháme cukr, šťávu z citrusů a med, pořádně rozmícháme, až se všechno rozpustí, necháme vystydnout a přelijeme do nádoby s víčkem.
RAKYTNÍKOVÝ LIKÉR
Suroviny:
500 g plodů rakytníku
1,2 l alkoholu
8 lžic medu
Postup:
Nasbírané plody rakytníku důkladně omyjeme, rakytník ve velké misce rozmačkáme vidličkou a naložíme do alkoholu. Jednou za čas promícháme.
Po dvou měsících přidáme ke směsi med, propasírujeme a necháme dál odležet.
Po dalších dvou měsících přecedíme tekutinu přes síto a ještě plátno. Pokud bude rakytníkový likér ještě hořký, znovu osladíme medem. Likér nalijeme do čistých lahví a skladujeme v chladu a temnu.
MÁTOVÝ SIRUP
Suroviny:
větší svazek máty
1 kg krystalového cukru
1 sáček (20 g) kyseliny citrónové
asi 2 litry převařené vody
Postup:
Mátu důkladně opláchneme, otrháme lístky, namočíme je do zcela zchladlé převařené vody a necháme je na chladném místě louhovat asi 24 hodin.
Další den na sporáku pak směs zahříváme mírným plamenem. Přidáme cukr, kyselinu citrónovou a důkladně mícháme. Když se cukr rozpustí, necháme roztok asi tři minuty přejít varem. Odstraníme listy a přecedíme do hrnce, nejlépe přes plátýnko.
Mírně zchladlý sirup plníme do vařící vodou vylitých a vysušených lahví.
Tematickou stranu PROSTĚJOVSKO & HERBÁŘ aneb vše nejen kolem bylinek můžete najít v tištěném vydání PROSTĚJOVSKÉHO Večerníku v pondělí 26. října