Konec, zvonec. To, co se dalo očekávat, se stalo skutečností. Prostějovský fotbalový stadion ve Sportovní ulici už je minulostí. Aréna, kde se za první republiky a krátce po válce hrávala nejvyšší československá fotbalové liga, byla dlouhodobě v katastrofálním stavu a sloužila už jen bezdomovcům. Nyní byste její letité ochozy, na nichž se svého času scházelo i více jak deset tisíc diváků, hledali marně. Zbyly jen ruiny…

Prostějovský fotbalový areál ve Sportovní ulici řadu let chátral a vše nasvědčovalo tomu, že jeho zbourání je jen otázkou času. Tato chvíle nadešla, tribuny i veškeré zázemí odsud definitivně zmizely stejně jako modrý nápis Fotbal SK Prostějov.

Co bude s pozemkem dál, nechci zatím prozrazovat, za dva týdny bych měl vědět více,“ reagoval v průběhu uplynulého týdne na dotaz Večerníku majitel areálu Marek Pořízka, který se v minulosti netajil tím, že by na pozemku rád viděl nové obytné domy. Ve hře byla i možnost vybudování domova pro seniory. Tomu však bránil územní plán, jenž zde počítal se sportovištěm.

Když se mu nedařilo jeho záměry realizovat, snažil se Pořízka opakovaně prodat zcela zchátralý stadion městu. S magistrátem se však nikdy nedohodl na podmínkách. Ještě v roce 2011 se hovořilo o odkupu za 13 milionů korun. Zhruba před pěti lety za něj výměnou zase požadoval rodný dům básníka a spisovatele Jiřího Wolkera na náměstí T. G. Masaryka. Na nic z toho však vedení města nepřistoupilo.   

Slavná historie

Stadion u říčky Hloučely byl otevřen na jaře 1931. V letech 1934 až 1938 se zde hrávala nejvyšší československá fotbalová liga, nejinak tomu bylo v sezóně 1945/1946.  Od té doby prošel stánek několika rekonstrukcemi a přestavbami. V 50. letech minulého století bylo vybudováno oplocení hřiště, koncem šedesátých let pak došlo k výstavbě nových tribun, které vystřídaly dosluhující dřevěné. Následně zde vzniklo také ubytování a svého času i vyhlášená restaurace.

Od roku 2000 se připravoval plán na potřebnou rekonstrukci a přestavbu stadionu v moderní fotbalový stánek s kapacitou 8 000 míst. Na tento projekt, ale ani na jeho úspornou variantu se však nenašel dostatek finančních prostředků, a i z tohoto důvodu musel tým Prostějova pod tehdejším názvem SK LeRK vedený Bořivojem Krestou po sezóně 2002/03 druhou ligu opustit.

Krušné časy

Prostějovský klub se pak později musel přestěhovat do areálu SCM Za Místním nádražím. Poté stadion sloužil pouze k přípravě mládežnických oddílů 1.SK Prostějov, které se následně přestěhovaly do zrekonstruovaného prostředí v Olympijské ulici.

Zpět na Sportovní. V roce 2004 byla uzavřena restaurace na stadionu, kvůli odpojení elektrického vedení v celém objektu. Poslední akce se zde konala v roce 2006, což byl atletický mítink 60. ročníku Velké ceny města Prostějova. Od té doby byl stadion prakticky neudržován a brzy sloužil zejména jako zázemí pro svého času i velmi početnou kolonii bezdomovců, která byla začátkem letošního roku definitivně rozprášena.