Víte, co je to tahara? Jaký význam mají pojmy chevra kadiša či maceva? Nebo proč židé pokládají na hroby svých blízkých kamínky? Na tyto a další otázky dala odpověď komentovaná prohlídka nového židovského hřbitova v Prostějově nazvaná procházka Zahradou života. Uspořádala ji ve středu 21. června Městská knihovna Prostějov.
Zasvěceným průvodcem byl správce židovského hřbitova a člen spolku Hanácký Jeruzalém Jan Lázna. V úvodu nastínil historii tří prostějovských židovských hřbitovů. První se nacházel mezi Brněnskou a Plumlovskou bránou od poloviny 15. století do roku 1802, druhý do roku 1908 mezi dnešními ulicemi Lidická, Studentská a Tylova, kde je dodnes uloženo téměř dva tisíce ostatků židovských obyvatel města, třetí byl v dubnu 1908 otevřený Za Brněnskou ulicí.
V další části se věnoval židovským pohřebním zvykům. „Zemřelý nesměl být ponechán o samotě a až do pohřbu u něj drželi stráž členové pohřebního bratrstva, jimž se říkalo chevra kadiša. Ti prováděli taharu, tedy rituální omývaní těla, oblékali ho následně do bílého pohřebního roucha a poté uložili do rakve z nehoblovaného borového dřeva,“ popsal Jan Lázna a doplnil, že zajišťovali také kopání hrobu a přítomní dospělí muži při obřadu vsypali každý do hrobu po třech lopatkách hlíny.
Přítomné zasvětil také do tajů hebrejštiny při překladu epitafu na náhrobku prostějovského rabína Leopolda Goldschmieda. Zastavení patřilo rovněž sladovníkovi a výrobci knoflíků Bruno Winterovi, který se svou druhou ženou Terezií spáchal 27. června 1942 sebevraždu před nástupem do transportu do Terezína, či malířce Alžbětě Zelené rozené Kleinerové. „Na náhrobcích najdeme například symboly žehnajících rukou či konvici s miskou,“ upozornil Lázna.
Přítomní si také prohlédli obřadní síň se zachovaným vybavením a výzdobou, kde stále najdeme katafalk, máry, řečnický pult, svícny či modlitby na stěnách společně se seznamem obětí holocaustu na severní stěně.
Zazněla zde také celá řada zajímavostí, například o památkové obnově vstupní brány, návštěvách příbuzných na hrobech blízkých nebo o uložených fragmentech a náhrobcích ze starého židovského hřbitova.
Hřbitov lze po předchozí domluvě na mailu: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. kdykoliv navštívit. Pouze o šabatu, tedy od pátečního do sobotního setmění, je z náboženských důvodů nepřístupný.