V sobotu 22. dubna otevřelo své pomyslné brány i zázemí prostějovského kina Metro 70. V rámci projektu Brány pátek dokořán se zájemci mohli podívat na místa jinak veřejnosti nepřístupná. A dozvědět se mnoho zajímavostí, mimo jiné to, že sál je vlastně protiatomovým krytem, který by na několik dní poskytl ochranu asi devíti stům obyvatel. Dekontaminační komory, záchody a filtrace vzduchu jsou stále funkční.
Budova kina Metro 70 je v kontextu kulturních stánků věnovaných filmu v Česku v mnoha směrech ojedinělá. Představuje kvalitní architekturu sklonku 60. let 20. století, v současné chvíli je jednou z deseti významných staveb Olomouckého kraje řešených v rámci projektu Národního památkového ústavu zaměřeného na moderní architekturu. Objekt realizovaný v letech 1965–1969 dle projektu brněnského architekta Zdeňka Michala je variací na jeho starší návrh kina Hvězda v Uherském Hradišti. Vedle toho, že se jedná o Prostějovanům dobře známé kino, je v budově umístěný i kryt civilní ochrany.
Masivní ocelová vrata v předsálí kina mohou sál a další zařízení uvnitř v případě nebezpečí hermeticky uzavřít, menší ocelové dveře slouží jako vstup do dekontaminačních komor. Za nimi jsou dvě menší místnosti, kde jsou sprchy. Uvnitř je také prostorné a plně funkční sociální zařízení nebo například strojovna vzduchotechniky a filtrace vzduchu. Kdyby vypadla elektřina, zařízení by šlo pohánět ručně, jsou na to připravené speciální kliky.
I když se mezi lidmi traduje, že kryt nechali vybudovat pro svou ochranu komunističtí pohlaváři sídlící tehdy v protějším „bílém“ domě, není to pravda. Stejně jako není pravda, že by do kina vedla z výboru tajná chodba. Jedním z důvodu výstavby bylo to, že v okolí tehdy byly tři základní školy. „Kryt je pro devět set lidí, je plně funkční, na všechno jsou revize, ale příprava by trvala nějakou dobu. Kryt má veškeré příslušenství na to, aby zde lidé přežili asi tři dny. Je zde například i zásobník na vodu o kapacitě dvanáct kubíků," vysvětlil už dříve zaměstnanec kina Michal Richter.