Pátek 6. září bude na jihu okresu patřit velké oslavě. Domov u rybníka totiž oslaví kulaté sté výročí od založení sociálních služeb, kdy se zde klienti objevili poprvé 3. listopadu roku 1924. Za celé století se areál bývalého zámku neuvěřitelně proměnil a jeho kapacita se několikanásobně navýšila. Za uplynulými sto lety se tak ohlédne vedení společně se zaměstnanci, klienty, ale i návštěvníky v rámci celodenní akce. Samozřejmě nebude chybět ani vize do dalších úspěšných let v tomto záslužném, i když náročném odvětví.

 

„Všichni návštěvníci se mohou těšit na bohatý program po celý den pro děti i dospělé. Začínáme v 10.00 hodin slavnostním zahájením. Celou akci uzavírá vystoupení Olgy Lounové ve 21.00 hodin. Mezitím budou probíhat další vystoupení jak hudební, tak i kouzelnická. Nebude chybět ani animační program pro děti a soutěžní disciplíny. Budeme mít i hlídací koutek, takže nám rodiče můžou svěřit své děti a jít se bavit po svém. Nebudou chybět ani stánky s občerstvením. Všechny určitě potěší jízda vláčkem. Děti se můžou těšit i na dobový kolotoč, malování na obličej a spoustu dalšího. Celý program je k nahlédnutí na našem facebooku,“ nastínil na úvod vedoucí PR oddělení a kontaktu s veřejností Vít Fialka.

Akce je určena pro všechny a chybět na ní samozřejmě nebudou ani uživatelé domova. Řada úkolů pak připadá i na zaměstnance domova. „Zaměstnanci mají rozděleny své úkoly a budou se podílet na organizaci a hladkém průběhu celé akce. Ostatní musí zajistit běžný chod na odděleních, aby uživatelům nic nechybělo a byla zajištěna péče o ně. Zkrátka ovšem nepřišli. Se zaměstnanci jsme toto výročí oslavili již v květnu a poděkovali jsme jim za jejich práci, protože bez nich bychom neměli co slavit,“ má jasno aktivizační pracovnice Veronika Buriánková.

Pro všechny v domově je velká pocta, že u kulatých oslav mohou být. „Pro mě osobně je to velká pocta. Kolik lidí může skutečně říct, že zažilo výročí 100 let, ať už se to týká čehokoliv. Je mi opravdu ctí být u toho, když se tvoří a formují dějiny sociálních služeb. Bez nich by se nám totiž těžko žilo. Je plno lidí, kteří by bez nich skončili špatně, a my jsme rádi, že jim můžeme zajistit důstojné stáří. A ač to nezní nijak vesele, tak i dožití,“ doplnil otevřeně Fialka.

Trendy se stále posouvají

Jako velký milník vnímá tuto skutečnost i Veronika Buriánková. „Je to především pro náš konkrétní ‚Domov‘ než pro sociální služby všeobecně. Něco nového se totiž dozvídáme každý rok. Sociální služby se vyvíjí už léta. Dříve to znamenalo spíše charitativní pomoc, budovaly se sirotčince, chudobince, starobince a ústavy pro slabomyslné. A takovým ústavem byl i ten náš. To vše se ale v průběhu let změnilo a neustále se mění.“

Trendy ve všech odvětvích se mění, sociální služby nevyjímaje, musí být kvalitní, efektivní a odpovídat moderním evropským trendům. „Naše pracovníky posíláme na pravidelná školení, aby nám nic neuniklo. Sledujeme i odbornou literaturu. Také pracujeme na vzdělávání nejen našich zaměstnanců. Od roku 2022 organizujeme odbornou konferenci s názvem Víceměřické dny, a i v tom se neustále vyvíjíme a zdokonalujeme,“ vyjmenoval Fialka hlavní body, ze kterých nyní v domově čerpají.

Největší radostí je spokojenost klientů

„Největší radost nám přináší úsměvy našich uživatelů. Jsme tu pro ně, a když jsou šťastní, je nám to největší odměnou, výsledkem je hřejivý pocit u srdce. Radost nám ale dělá i samotná oslava. Těšíme se na všechny, kteří nás přijdou navštívit a toto významné výročí s námi oslavit. Chystáme takovou akci poprvé a věříme, že se bude líbit,“ shoduje se dvojice nezbytná pro chod domova.

Práce to přitom často není vůbec jednoduchá, nýbrž náročná jak po fyzické, tak psychické stránce. „To je spíše otázka na každého jednoho zaměstnance zvlášť. Práce je to opravdu psychicky náročná, a to především pro pracovníky přímé péče. Ti jsou v těsném kontaktu s uživateli a bohužel je vidí i umírat. Je to smutné, ale i to je život. K této práci to patří. Ovšem vidí je i se usmívat, a to je ono. Člověk se musí zaměřit na to dobré. Musí se naučit i, jak se říká, vypnout a doma se věnovat rodině, přátelům, svým koníčkům. A pevně věřím, že se to všem daří. Každý si jen musí najít ten svůj způsob, kdy na práci nemyslí a věnuje se tomu, co má rád, co jej naplňuje,“ zakončil Vít Fialka.