Červený a bílý burčák už k Pivínu patří pět let, stejně jako pochod za ním. Tradici, která byla asi vůbec první takto zaměřenou na Prostějovsku, mají na svědomí tři pánové. Libor Tydlačka a Mojmír Filka kdysi s myšlenkou na pochod přišli a starosta Kamil Štětař ji pomohl realizovat. Letos se davy milovníků jednoho z nejzdravějších nápojů vydaly na trasu v sobotu 28. září odpoledne. A vypily ho 120 litrů.

Burčákový pivínský pochod vznikl díky třem mužům. S myšlenkou přišli Libor Tydlačka a Mojmír Filka, realizovat ji pomohl starosta Kamil Štětař. „O burčákový pochod se stará parta lidí, kteří si ho berou za svůj. Konkrétně se jedná o Tydlačkovy, Nedbalovy, Buchlákovy, Krampolovy, Svozilovy, Tomáše Vrbu s partnerkou, Šišmovy, Štětařovy a Romana Nakládala. Patronát má obec Pivín, která zajišťuje závěrečné stanoviště na sále,“ říká starosta.

Na pochodu letos padlo 120 litrů burčáku, 60 bílého Müllera Thurgau a 60  Dornfelderu.  Už tradičně byl přivezen od pana Strapiny z Pavlova, který vlastní menší vinařství zděděné po tatínkovi. Podle starosty je to člověk na svém místě.

Na šesti stanovištích nechybělo ani víno, slivovice, 100 litrů piva a asi 15 litrů malinovky. K zakousnutí byly řízečky, koláče, paštika, sekaná, obložené chleby, jednohubky, sádlo, škvarky. Nikdo z pochodujících tedy rozhodně neumřel hladem či žízní.

Zajímavý je i princip celého pochodu. „Účastníci zaplatí vstupné, za které se pak mohou občerstvovat po dobu celé akce.  Vstupné nám prakticky pokryje pouze burčák, hudbu, pivo a limo. Ostatní, tzn. občerstvení na stanovištích a na sále, je v nákladu těch, kteří mají stanoviště na starost. A dělají to s láskou a ochotou, jinak by muselo být vstupné mnohem vyšší. „Chtěl bych moc poděkovat zmíněným rodinám za ochotu připravit stanoviště a za pomoc na chystání celé akce. Velké poděkování patří i obecním zaměstnancům,“ dodal starosta.

Podle jednoho z účastníků burčák obsahuje významné množství vitaminů, minerálů, bílkovin, stopových prvků i kvasinek. Má blahodárný účinek na trávicí systém. „Starou radu, že burčáku by se mělo vypít tolik, kolik máme v těle krve, tedy zhruba 4–6 litrů, lze jen doporučit,“ vypočítal pro Večerník. Jak dodal, další výhodou je, že je poměrně obtížné se burčákem zcela opít, protože člověka většinou dříve zradí vnitřnosti.