Kočár Coupé – Chariot postavený ve Vídni kolem roku 1830 byl v majetku rodiny Kinských až do roku 1957. Po nákladné tříleté renovaci se opět vrátil do svého domova, zámku Karlova Koruna v Chlumci nad Cidlinou. Osobně ho přivezl a předal zámeckému pánovi Francesku Kinsky dal Borgo ředitel Muzea kočárů v Čechách pod Kosířem Václav Obr. Kočár zde ale pobyl jen pár dnů, následně byl převezen do Pardubic, kde se objevil ve slavnostním průvodu při zahájení 134. ročníku Velké pardubické.
Kočár tažený čtyřspřežím vraníků, které poskytl Národní hřebčín Kladruby nad Labem, přivezl před tribuny vzácné hosty. Závodiště ale neopustil, po celý den byl vystaven mezi tribunami A a B.
Historie Chariotu je velmi zajímavá. Je na soupisu propadlého majetku ze zámku v Chlumci nad Cidlinou. Následně byl převezen do muzea v Jemništi, po jeho zrušení zřejmě do Technického muzea v Praze nebo do filmových ateliérů na Barrandově. V 90. letech minulého století se vrátil do rukou rodu Kinských. Před lety hrál v pohádce S čerty nejsou žerty, tehdy ale vypadal úplně jinak než dnes.
V posledních třech letech prošel náročnou renovací u Václava Obra v Muzeu kočárů v Čechách pod Kosířem, které se na záchraně kočárů podílí už třicet let. Náklady na jeho renovaci nesla rodina Kinských dal Borgo za přispění Ministerstva kultury.
„Kočár vyniká svou univerzálností v možnostech využívání i zapřahání. Interiér je vybaven křišťálovými skly a stahovacími roletami. Dvou či čtyřspřeží lze řídit kočím z gala kozlíku, což ovšem brání ve výhledu cestujícím. Druhá varianta je ovládání koní přímo z jejich sedel,“ vysvětlil Václav Obr s tím, že vzácný historický skvost oslňuje svou původní krásou a je dokladem mistrovského řemesla z počátku 19. století.
Chariot Coupé se stal trvalou součástí expozice v zámecké kočárovně Karlovy Koruny. Návštěvníci ho budou moci obdivovat v rámci prohlídkového okruhu Kopytem sem, kopytem tam.