Dnes je pátek 11.4.2025, svátek slaví Izabela
Tamarínům vousatým se daří

V pavilonu opic je důvod k radosti. Konkrétně u tamarínů vousatých, kde se narodila mláďata, jimž jsou dnes dva měsíce. Jak název napovídá, charakteristickým prvkem tohoto druhu je dlouhý bílý knír. V angličtině se mu říká Emperor tamarin (tamarín císařský). Název má pravděpodobně vazbu na podobu německého císaře Viléma II.

 

„Prospívají velmi dobře. Ihned po narození je na svém těle nosí samec, samici je předává pouze na kojení. Už v tomto věku mláďata pomalu objevují svět v blízkosti svých rodičů, kdy v bezpečí opouští jejich hřbet a prozkoumávají nejbližší okolí,“ uvádí zooložka Jitka Vokurková.  Tamaríny vousaté chová olomoucká zoo od roku 2004, celkem se tam narodilo 35 mláďat.

Tamaríni náleží k takzvaným drápkatým opicím, neboť mají přeměněné nehty na drápky, pomocí nichž výborně šplhají po stromech. Pochází z jihoamerických pralesů, pro svůj malý vzrůst s váhou zhruba 0,5 kg bývají někdy označováni jako marmosetky, což ve francouzštině znamená trpaslík.

Tamarín vousatý obývá tropické lesy v severní Brazílii, východním Peru a severní Bolívii, kde žije v menších rodinných skupinkách v korunách stromů. Samice po březosti trvající 140 až 145 dní rodí většinou dvě mláďata. Ta po porodu nosí na svých bedrech nejen otec, ale i sourozenci, matkám je předávají pouze na kojení.

V přírodě jsou ohroženi kácením deštných lesů. V průměru se dožívají 10 až 15 let. V jejich potravě je zastoupeno ovoce, květy, hmyz, menší druhy obratlovců. Stejně jako jiní tamaríni se živí příležitostně mízou stromů a keřů. Je známo, že členové skupiny vydávají syčení, trylky a dlouhé cvrlikání, aby ukázali hrozbu nebo dominanci.

lasertechnology.cz
adecolor.cz
feramu.cz
winkel.cz
Wisconsin
R2 Reality Group
Sezako