(Radka Miloševská, tisková mluvčí společnosti Agel) Světový den boje proti rakovině, který jsme si připomněli 4. února, je důležitou příležitostí upozornit na závažnost onkologických onemocnění a na možnosti jejich prevence a léčby. Nemocnice Prostějov nabízí pacientkám s onemocněním prsu komplexní péči od diagnostiky až po operativu, a to včetně následné rekonstrukce. Důraz je kladen na rychlý individuální přístup, šetrné operační metody a nejmodernější technologie.
„Víme, že včasná diagnostika a rychlý začátek léčby hrají v boji s rakovinou prsu klíčovou roli. Proto se snažíme pacientkám poskytnout termín operace do dvou týdnů od stanovení diagnózy, abychom minimalizovali negativní dopad čekání na jejich psychiku,“ vysvětluje Barbora Otčenášková z mamologické ambulance. „Nabízíme kompletní spektrum výkonů od odstranění drobných lézí a nezhoubných nádorů přes řešení akutních stavů (záněty, infikované cysty) až po operace zhoubných nádorů, včetně záchovných výkonů a odstranění celého prsu. Ve spolupráci s plastickým chirurgem nabízíme i rekonstrukční operace. Individuální přístup je pro nás samozřejmostí – každá pacientka je vyšetřena onko-chirurgickou komisí (chirurg, onkolog, radiolog, případně plastický chirurg), která navrhne nejvhodnější léčebný postup,“ dodává lékařka.
Nemocnice Prostějov využívá k diagnostice nejmodernější technologie, například magnetickou detekci zhoubných lézí. Již dva roky používá metodu s kovovým markerem, který se zavede do nádoru v lokální anestezii. Následně je marker s vysokou přesností lokalizován pomocí detektoru pracujícího na principu bezpečného magnetického pole, což umožňuje přesné odstranění nádoru. Tato metoda je obzvláště přínosná po neoadjuvantní chemoterapii. Pro označení lymfatických uzlin se zase využívá magnetická látka Magtrace s nanočásticemi oxidu železa, které jsou tělu vlastní. Proto je tato metoda šetrnější alternativou k metodám využívajícím radioaktivní látky.