Do letošního chovatelského roku vstupuje olomoucká zoo velmi úspěšně. Loni se narodila hned tři mláďata žirafy Rothschildovy, přičemž závěr roku patřil dvěma porodům. „Od minulé soboty se ke třem loňským malým samečkům přidal přírůstek další. A v tomto případě je radost dvojnásobná, neboť se jedná o samičku!
A jak vypadaly první hodiny malého novorozence? Otázkou je, zda slovo malý se k žirafě vůbec hodí. Žirafa po porodu váží zhruba 70 kilo a měří přibližně 170 centimetrů. V každém případě její život začíná pádem z poměrně velké výšky, jelikož samice rodí ve stoje a k porodům si nelehá. To je i důvod, proč je porodní kotec pečlivě vystlán slámou, aby mládě padalo do měkké podestýlky, v níž se i snáz postaví na nohy. Po porodu samice mládě řádně očistí. Pokud se, třebaže po někdy nezdařilých počátečních pokusech, mládě postaví pevněji na všechny končetiny a vykoná své první kroky, měly by jej dovést k matčině mléku. To se na dlouhé týdny a měsíce stává blahodárnou tekutinou potřebnou k jeho zesílení a dalšímu dobrému vývoji. „Matkou samičky Sarami se stala desetiletá samice, prvorodička. Těší nás, že jsou obě v pořádku a vše mezi nimi probíhá tak, jako by se jednalo o zasloužilou matku hned několika mláďat,“ uzavírá zooložka.
Úbytek přirozeného prostředí, tím pádem méně přirozených porostů k okusování, těžba nerostných surovin a ropy, pytláctví i válečné nepokoje vedou populaci žiraf k rapidnímu poklesu, takzanému tichému vymírání. Konkrétně žiraf Rothschildových žije ve volné přírodě okolo 1650 jedinců, o to zásadnější je chov v lidské péči a význam zoologických zahrad jako takových, které se snaží z přírody mizející druhy uchovat pro další generace.