Dnes je čtvrtek 3.4.2025, svátek slaví Richard
Historický úspěch prostějovských šipek

Společenská zábava u pivka, kterou vyzkoušel snad každý. Jenže šipky už dávno nejsou jen zpříjemněním večera s přáteli. Obliba tohoto sportu neustále roste a totéž platí i v Česku. I v regionu probíhají pravidelné turnaje a hraje se i liga. Nyní se dá očekávat, že zájem ještě poroste. Zasloužila se o to partička z Krumsína, která si pod názvem Tlapková patrola dokázala podmanit letošní ročník Gambrinus Cupu. Kromě trofeje si z finálového turnaje v Praze si její aktéři přivezli i řadu zážitků, zkušeností a 100 tisíc korun.

 

 Ze zábavy u pivka se pro všechny čtyři stala pravidelná činnost, která nyní přinesla své ovoce. Každý si přitom cestu k šipkám našel trochu jinak. „Mě to pohltilo poslední tři roky, kdy pravidelně objíždím turnaje a snažím se posouvat. Brácha třeba hraje už 15 let, ale ten chodí spíše pravidelně s námi trénovat a turnaje vesměs vynechává. Tady jsme se ale sešli skvěle a pravidelně chodíme v Krumsíně hrávat, kde si u toho samozřejmě dáme i pivko,“ začal své povídání s úsměvem kapitán mužstva Lukáš Motl.

Hlavní cíl pro letošní ročník měla čtveřice ve složení Lukáš Motl, Bob Motl, Radim Pišín a Zbyněk Pořízka dostat se do finálových bojů, které hostí Praha. V okresním souboji nedali hráči své konkurenci šanci a v Baru Plzeňka si zajistili místenku do krajského kola. „Na okresním i krajském kole se hraje na nejvyšší skóre, tedy každý hráč má k dispozici 21 šipek a musí naházet co nejvíce. To se nám v prvním kole povedlo. V semifinále bylo třináct mužstev a postupovala první tři. Nám se povedlo vyhrát své krajské kolo a zajistili jsme si tak místo do Prahy. To byl náš hlavní cíl a musím říct, že po tomto kole to z nás hodně spadlo. Do Prahy jsme si to tak jeli hlavně užít,“ přidal k samotné cestě na finálový turnaj Motl.

Finálová pohádka

Do finále, které hostila pražská tržnice v Holešovicích, dorazila stovka týmů. Tam se už hrála nejznámější 501, která se odehrává i na největších turnajích. Jediným rozdílem oproti profesionálům bylo, že se mohlo zavírat bez dvojnásobku. Do každého souboje nastoupili tři členové mužstva, aby nemohlo dojít k remízovému stavu. Nejlepších 32 celků po základních skupinách pak nastoupilo do klasického pavouka, kam se ze čtvrtého místa povedlo probojovat i chlapcům z Krumsína.

„Byli jsme uvolnění od startu, což bylo znát. Loni klukům Praha utekla o deset bodů, a to jsme nechtěli zopakovat. Dařilo se nám a velmi pomáhalo i to, když člověk viděl, jak jeho parťáci drtí své soupeře. Poté jsme už šli stylem, že se chceme dostat přes první kolo, poté přes čtvrtfinále a v semifinále už jsme chtěli za každou cenu přidat výhru, abychom si užili finále na pódiu, kde všechno snímala kamera a diváci v hale se mohli dívat tak, jak jsou fanoušci zvyklí při sledování největších turnajů na světě,“ pokračoval Lukáš Motl.

Finálový duel v sobotním podvečeru sledovala zaplněná hala a před kamerami to byla zase nová zkušenost pro celou čtveřici. „Nervozita tam nějaká byla, ale člověk se zároveň těšil a šel si to hlavně užít, což nám dodalo určitý klid. Vyšlo to pak parádně, a i když se dalo zavírat singlem, tak se mi to povedlo zakončit dvěma doubly. Byl to pro nás neuvěřitelný a krásný zážitek, který nám navíc dodal i spoustu zkušeností,“ doplnil Motl. 

Pivka si vychutnají parťáci spolu. O vyhrané částce pak už mají také jasno. „Jsme čtyři, takže ta částka se bude dobře dělit. Zatím nám to tedy ještě nepřišlo, ale co jsme se bavili, tak u každého to bude na něco jiného. Někdo řeší dovolenou, někdo hypotéku, za zbytek bychom si pak dokoupili i nějaké vybavení k šipkám,“ přidal na závěr spokojený kapitán.