Bývalý starosta Kostelce na Hané a náměstek hejtmana Olomouckého kraje pro školství patří k nejzkušenějším regionálním politikům. Třiapadesátiletý Ladislav Hynek (na snímku) nyní jako lídr kandidátní listiny v Olomouckém kraji vede Českou stranu sociálně demokratickou do parlamentních voleb. V obsáhlém rozhovoru pro Večerník zmínil nejen své priority, které by chtěl v případě zvolení prosazovat, ale zaměřil se také na hodnocení problémů současné společnosti.
* V jakých tématech se cítíte nejsilnější? Kdo by podle vás měl být zastoupen v Poslanecké sněmovně, jaký typ zkušeností by podle vás poslanci měli mít?
„Mám šestnáct let praxe z komunální politiky a čtyři roky z vyšší krajské politiky. Je mi třiapadesát roků a mám to štěstí, že mám oba rodiče a mohu stále čerpat i z jejich zkušeností. Politika má smysl, když funguje na půdorysu obce, kde člověk žije. To je pro mě stále základ mé politické aktivity. Vždy ta základní práce je doma. Když se pak zase někam dostanete a můžete pomáhat rozvoji celého regionu, je to fajn. Dělat vše pro to, aby se lidem všude žilo dobře. V rámci krajské rady jsem měl v kompetenci školství. A byť nejsem pedagog, cítím školství jako své téma. Dokázali jsme v Olomouckém kraji nasměrovat zájem dětí ke středním odborným školám, a to považuji za úspěch. Zvýšili jsme zájem o obory, které by dnes už mohly trpět nezájmem dětí. Ale společnost tyto obory potřebuje, protože jsou nenahraditelné. To lidi dnes cítí na vlastní kůži, protože je těžké sehnat kvalitního řemeslníka!“
* Jsou zkušení řemeslníci motivovaní, aby zaučovali mladé zájemce, kteří právě vyšli ze školy?
„Dřív to tak skutečně fungovalo. Můj děda se učil u svého staršího bratra, který byl mistr. Učil se u něho jako tovaryš a pak dostal osvědčení a mohl si založit vlastní živnost. Takový systém by měl hlavu a patu i dnes. Zkušené řemeslníky bychom mohli motivovat k zaučování mladých třeba daňovými úlevami. Dnes jsem rád, že se nám na kraji podařilo získat několik velkých podniků, které poskytovaly dětem stipendia. Vyučit se v oboru tak bylo pro mnohé zajímavé i z finančního hlediska. Mohli v klidu studovat, učit se a jejich rodiny nebyly nijak finančně zatížené.
* Viděl jste na kraji nějaké problémy, kde by mohl stát problematiku lépe řešit?
„Asi největší rezervy vidím v oblasti dopravy. Je to stav komunikací jako takových, ale i koordinace dopravy na územích. Tady jsme naráželi na největší problémy. Počítali jsme s tím, že vláda bude vstřícnější a pomůže komunikace II. a III. třídy krajům opravovat a zlepšovat. Vždyť kraje je zdědily od státu v katastrofálním stavu.“
* Sociální demokracie má přímo ve svém názvu slovo „sociální“. Vím, že jste na kraji řešil i situaci dětí bez domova. Jak ji vidíte dnes?
„Dětské domovy jsou důležité instituce a kraj to svým přístupem zohledňoval. Snažili jsme se nastavit podmínky tak, aby pobyt v dětském domově připomínal dětem skutečné rodinné prostředí. Systém v dětských domovech se nastavoval tak, aby děti žily ve skupinkách, které připomínají skutečnou rodinu. Výchovné pracovnice je učily i základy vaření, žehlení, úklidu. Za zásadní považuji fakt, že dětské domovy zůstaly v gesci Ministerstva školství.“
* Co říkáte na postoje, že by dětské domovy vůbec neměly existovat, že by všechny děti měly být umístěny do pěstounských rodin?
„Po své vlastní zkušenosti z kraje jsem zastáncem zachování dětských domovů. Máme tradici, zkušenosti a naše dětské domovy jsou kvalitní. Už jsme tu měli něco podobného, chtěli jsme rušit zvláštní školy. Byl to zbytečný experiment na dětech, které se samy nemohou bránit.“
* Váš pohled na inkluzi se tedy nezměnil?
„Jako náměstek pro školství jsem souhlasil s odborníky a jsem rád, že se existence zvláštních škol uhájila. Děti jsou tam ve své komunitě spokojené, učí se pomaleji a svým tempem, které jim vyhovuje. Proč je nutit měnit prostředí a stresovat je?“
* Stejně tak děti, které mají rodiče, ale ti se o ně z nějakých důvodů nemohou starat. Pro ně je dětský domov méně stresující jak náhradní pěstounská rodina.
„No jistě, jsou tam na přechodnou dobu. Pěstounská rodina na ně může působit jako trvalé řešení. Je to tak, vše má své pro a proti, každá mince má dvě strany.“
* Jaké hodnoty podle vás nesmí sociální demokracie nikdy opustit? Jaké hodnoty by měly její politiku definovat?
„Samozřejmě je to pokora k minulosti, ke všemu, co nás formovalo. Samozřejmě úcta ke stáří, úcta ke zdraví národa. Protože to jsou zásadní a základní věci, neboť pokud zdravotnictví nebude dobře fungovat, nebude fungovat ani společnost. Samozřejmě jsou tu i další hodnoty, které vychází z historie sociální demokracie. Musíme podporovat vše, co přispívá k sociálnímu smíru.“
* Zahrnujete do toho i rodinu jako takovou? V čem konkrétně vy byste viděl podporu rodiny?
„Samozřejmě podpora mladých rodin, pomoc při zabezpečení vlastního bydlení. Zachování mateřské pro maminky. To jsou věci, které by se měly debatovat, protože náklady na život mladé rodiny rostou v čase a tomu se musí stát přizpůsobovat.“
* Když už jsme u dětí, vidíte nějaký prostor pro stát v oblasti mládežnického sportu?
„Sport není jen o výkonu. Vede děti k disciplíně, k nějakému režimu, dává jim vědomí toho, že když chci něčeho dosáhnout, musím pracovat. Proto považuji podporu mládežnického sportu za důležitou a státu se rozhodně každá investovaná koruna do podpory trenérů a mládežnických klubů vrátí stonásobně. Mladí, kteří třeba jen rekreačně sportují, bez ambicí na vrcholové výsledky, jsou zdraví. Neskončí jen tak lehce u špatných návyků, jako jsou alkohol, drogy, trestná činnost. Všechny spolky, které dělají zájmovou tělovýchovnou činnost, zasluhují podporu státu. Patří k nim i skauti nebo dobrovolní hasiči vedoucí děti k hasičskému sportu. Všechno, kde se děti vedou k fyzickému výkonu, se dnes musí podporovat.“
* Z čeho máte největší obavy, čemu by podle vás sociální demokracie měla zabránit?
„Jednoznačně musíme udělat vše pro to, aby zdražování energií nebylo likvidační. Světlo a teplo nesmí spolknout většinu našich příjmů. Chránit je nutné především seniory, kterým se i díky ČSSD pravidelně zvyšovaly důchody. Současná opozice zvyšování důchodů kritizovala a kritizuje. Takže uděláme vše pro to, aby se na důchody našich seniorů nesahalo a aby se i nadále pravidelně zvyšovaly. Naši rodiče a prarodiče roky tvrdě pracovali, tudíž si i ve stáří zaslouží důstojný život.“
Předvolební sevis VOLBY 2021 je součástí tištěného vydání PROSTĚJOVSKÉHO Večerníku, které vychází v pondělí 4. října, jako speciální příloha