Toulavé kočky jsou problémem pro každé město. V Prostějově existuje už od roku 2010 kastrační program, na jehož základě město vyplácí příspěvky občanům na kastraci koček. Jak již Večerník nedávno informoval, od letošního roku schválili radní aktualizovaný program, v němž je hlavní změnou význačné navýšení příspěvku na kastraci koček. Žadatelům bude místo 300 vypláceno rovnou 1 000 korun! V posledních třech letech zájem Prostějovanů o příspěvky poklesl, takže jejich navýšení má občany také motivovat k řešení problému toulavých koček ve městě.
Problémy toulavých koček ve městě začínají podle prostějovských radních nechtěným kotětem.
„Toulavé kočky nemají lehký život, a to se často odráží na jejich zdravotním stavu. Pomineme-li, že tím trpí samo zvíře, může být nebezpečné i pro své okolí, tedy jak další zvířata, tak lidi, neboť se snadno může stát přenašečem různých onemocnění. Je proto jistě ve veřejném zájmu, aby bylo toulavých koček ve městě co nejméně,“ má jasno náměstkyně primátora pro životní prostředí v Prostějově Milada Sokolová (ODS a nezávislé osobnosti města Prostějov).
Opatření, jak toho docílit, existuje podle ní vícero. „Základem je ale prevence, protože problémy s toulavými kočkami začínají nechtěným kotětem v domácnosti. Nejefektivnějším preventivním nástrojem, který může město použít, je kastrační program. Ten teď projde výraznou změnou,“ uvedla Sokolová, která vzápětí popsala, na čem se radní na svém lednovém jednání usnesli. „V Prostějově funguje kastrační program již od roku 2010 a počty koček, které i díky němu byly kastrovány, jsou pečlivě dokumentovány.“
Magistrát dosud přispíval částkou 300 korun na kastraci první kočky, 150 korun na kastraci každé další kočky v daném kalendářním roce. Aby se nadále dařilo snižovat počty koček končících na ulici, schválila Rada města Prostějova nová pravidla pro poskytování finančních darů občanům na provádění sterilizace koček a kastraci kocourů. „Tato změna se týká zejména výše příspěvku, který může majitel zvířete od města obdržet. Nově to bude až jeden tisíc korun na sterilizaci každé jednotlivé kočky a až šest set korun na kastraci každého kocoura. Na toto výrazné navýšení příspěvku by měla navázat také osvětová kampaň, aby se do programu zapojilo co nejvíce chovatelů,“ sdělila náměstkyně primátora statutárního.
Jak se Večerník dozvěděl, aby občan Prostějova dosáhl na zvýšený příspěvek od města, musí mít trvalé bydliště na území města a součástí žádosti musí být originál dokladu veterinárního lékaře o úhradě platby za provedený veterinární úkon sterilizace kočky nebo kastrace kocoura. Doklad nesmí být starší více než sedm měsíců. Žádost se pak uplatňuje na Odboru životního prostředí Magistrátu města Prostějova. „Bohužel se stále setkáváme s problémem nechtěných koťat, kterých se jejich majitelé různě pokoutně zbavují. Samozřejmě tím porušují zákon na ochranu zvířat proti týrání, ovšem vymahatelnost práva v tomto ohledu značně zaostává. Taková koťata odhozená na ulici jsou v lepším případě nalezena a osvojena nebo předávána různým organizacím. V horším případě venku uhynou, nebo se z nich stávají kočky toulavé. Ty se poté mohou dál nekontrolovatelně množit,“ zmínila ještě jeden z velkých nešvarů dnešní doby náměstkyně primátora Milada Sokolová.