Součástí zprávy o stavu veřejného pořádku v našem městě za rok 2021, kterou radním předložil ředitel Městské policie Prostějov Libor Šebestík, byly i výsledky sociologického průzkumu zaměřeného na šetření míst strachu. Průzkum prováděný studenty Univerzity Palackého v Olomouci trval jeden rok a bylo hodnoceno celkem 867 zákresů do map strachu a také 509 odpovědí obyvatel Prostějova. Tento průzkum je srovnáván s kvalifikovaným odhadem míst městské policie, kde je nutné častěji vysílat hlídky na základě zkušeností, zejména pak oznámení občanů. A to bez ohledu, zda oznámená událost byla kvalifikována jako protiprávní jednání. Podle dotazovaných mají občané Prostějova největší obavy z kriminality páchané Romy nebo bezdomovci. Zároveň z průzkumu vyplynuly rizikové lokality v Prostějově se zvýšeným nápadem trestné činností.

Podle šéfa prostějovských strážníků je nezbytné, aby hlídky městské policie vykonávaly svou činnost, a to i preventivní, v lokalitách, kde se občané obávají kriminality či protiprávního jednání nejvíce. „Tento trend tedy nemusí vždy být v souladu s mapou statistické kriminality. Především jde o vytvoření bezpečného prostoru a tím komfortu obyvatel tak, aby různé typy ohrožení obyvatel byly minimalizovány, včetně sociálně patologických jevů,“ uvedl Libor Šebestík.

Na základě posledního sociologického průzkumu se o dění ve městě zajímá více jak 85 procent obyvatel Prostějova. „Obavy z kriminality pociťuje pětašedesát procent obyvatel. Z tohoto počtu uvedlo 227 respondentů, že největším důvodem jejich obav jsou Romové, 89 dotazovaných pak mělo strach z bezdomovců. Dalších 47 respondentů dokonce vyslovilo obavy z napadení osob těchto skupin. Za zmínku pak ještě stojí projevené obavy z narkomanů nebo nepřizpůsobivých osob. Z průzkumu také vyplývá, že nejohroženěji se občané Prostějova cítí v lokalitách hlavního nádraží a okolních ulic, dále na Husově náměstí, ve Smetanových sadech, v Kolářových sadech a také na náměstí T. G. Masaryka,“ vypočítal poměrně nechvalnou náladu ve společnosti Libor Šebestík.

Prostějované jsou přesvědčení, že k rizikovým lokalitám patří i samotné centrum města, například v okolí Dukelské brány, dále náměstí E. Husserla či Smetanovy sady. „Statisticky lze doložit, že se jedná o prostor, kterému z důvodu požadavků občanů věnuje městská policie značnou pozornost a hlídka je zde téměř trvale z preventivních důvodů. Občané oznamují hlučící skupinky nepřizpůsobivých osob, které znečišťují okolí laviček a veřejné prostranství, dochází zde k požívání alkoholu na místech zakázaných vyhláškou a obecně mají lidé strach i z bezdomovců. Ti se zdržují v prostorách vstupů do Zlaté brány, kde brání průchodu nakupujících. Bezpečnostní služba tato jednání, byť nejsou protiprávní, oznamuje a požaduje řešení. V takových případech nemá městská policie zákonné možnosti k řešení problémů. Proto v těchto lokalitách působí preventivně,“ nahlíží do této problematiky Šebestík s tím, že hlídky strážníků pak zasahují v případech spáchání přestupků nebo trestného činu. „Uvedené problémové osoby se v této lokalitě pak dopouští i krádeží v obchodech. V posledních dvanácti měsících zde byly evidovány i krádeže z nákupních košů, ale i na osobě. Občané se v důsledku diskomfortu obracejí i na vedení radnice, na jednotlivé zastupitele. V těchto lokalitách lze předpokládat i vysokou latenci protiprávního jednání z důvodu neochoty obyvatel věci oznamovat, následně dlouhodobě řešit, případně se projevuje obava z nepředvídatelných důsledků vystoupení z anonymity,“ uvedl Šebestík.

Jak dále dodal, v rámci preventivního působení je zjišťováno, že dochází spíše k porušování společenských norem chování a jednání, které jsou v místě a čase společensky uznávané, tedy v oblasti veřejného pořádku v širším slova smyslu. „V nočních hodinách pak jsou evidována telefonická oznámení o rušení nočního klidu zejména kolem herny a restaurace na náměstí E. Husserla. V těchto lokalitách evidujeme celkem několik desítek oznámení za poslední rok a kontroly hlídkou jsou zde prováděny každodenně,“ přidal ředitel prostějovské Městské policie, který se následně vyjádřil i k dalším rizikovým lokalitám ve městě. Například k hlavnímu nádraží a celému okolí Janáčkovy ulice. „I této lokalitě věnuje městská policie značnou pozornost. Nad poštou se nachází ubytovna, v okolí se zdržují dle názoru obyvatel nepřizpůsobivé osoby. S ohledem na význam této železniční, ale i autobusové křižovatky je kladen na preventivní dohled našich hlídek značný důraz. Častá oznámení občanů evidujeme také ohledně událostí na Husově náměstí. V této lokalitě a okolí jsou oznámení různého charakteru, například znečišťování veřejného prostranství, venčení psů, ale často také odkládání odpadu mimo určená místa. Obdobně jako na Husově náměstí se tak děje v ulici Marie Pujmanové. Tady tvoří strukturu oznámení převážně rušení nočního klidu a odkládání odpadů mimo určená místa,“ popsal Libor Šebestík.

Jak již bylo zmíněno, Prostějované vyjádřili v sociologickém průzkumu největší obavy z chování Romů. „Dochází ke zvyšování sociálního napětí mezi majoritou a minoritou v souvislosti se stížnostmi na přestupky v oblasti veřejného pořádku a občanského soužití a bagatelizací vzniklých problémů v sociálně vyloučených lokalitách a vysoká latence trestné činnosti v sociálně vyloučených lokalitách, kterou způsobuje například nízká důvěra v instituce. Nedá se však říci, že bychom v Prostějově měli sociálně vyloučené lokality. Prostě je v našem městě nemáme. Dá se předpokládat, že osoby, které pobírají dávky a jsou z určitých sociálních skupin, se podílí i na páchání přestupků. V roce 2021 byl prováděn zvýšený dohled u těchto ubytoven, souvislost se zvýšením protiprávního jednání nebylo statistiky významné oproti jiným lokalitám. Jedná se zejména o lokality ulic Kostelecká, Olomoucká a Marie Pujmanové,“ uzavřel Libor Šebestík, ředitel Městské policie Prostějov.

 

 

12 graf