Tady je pomoc opravdu namístě! V hasičské zbrojnici v centru Konice našly azyl čtyři maminky a šest dětí, které uprchly před válkou z těžce zkoušené Ukrajiny. Podobně je tomu také v Kostelci na Hané, kde už od první březnové neděle žijí dvě sestry s celkem šesti dětmi. Ty si už dokonce dokázaly ve městě najít zaměstnání. Do smysluplné pomoci lidem, kteří se nikoliv vlastní vinou dostali do situace, v níž by nechtěl být nikdo z nás, se zapojují nejen obce a hasiči, ale také běžní občané. Díky nim například našla jedna rozvětvená rodina dočasný azyl v Suchdole.  

Zatímco někteří z nás se utápí v bohapustém tlachání, jiní neváhají a reálně dokazují, že mají nejen srdce, ale i ruce na pravém místě. To je nepochybně i případ dobrovolných hasičů z Konice, kteří v prostorách své zbrojnice nabídli ubytování čtyřem maminkám a celkem šesti dětem z válkou zasažené Ukrajiny. Všichni se do Konice dostali přes krajské krizové centrum.

„Jsou to čtyři kamarádky, které chtějí zůstat spolu. K dispozici mají čtyři místnosti, dva záchody a sprchový kout. Všechny jsou velmi přátelské, skromné a vděčné,“ prozradil konický starosta Michal Obrusník, jenž poděkoval všem, kteří se do přípravy dočasného domova zapojili a pomohli prostory zaplnit nábytkem a dalším nezbytným vybavením. „Některé z konických žen strávily úklidem hodiny práce,“ vyzdvihl starosta s tím, že po vypuknutí války zatím do Konice a okolí dorazilo z Ukrajiny už celkem 38 lidí. „Věřím, že všichni se brzy začlení do naší společnosti, najdou zde práci a děti tu budou moci chodit do školy,“ dodal Obrusník.  

Sestry měly práci hned

Ve dvou malých obecních bytech na sídlišti Sport už první březnovou neděli ubytovali dvě ukrajinské maminky. I zde se o zabydlení prostor postarali dobří lidé z Kostelce na Hané. „Jedná se o sestry. První z nich obývá garsonku se svými dvěma dospívajícími dětmi, druhá je pak v bytě 1+1 se čtyřmi dětmi. Dostaly se k nám na základě osobního kontaktu s prostějovskou Charitou. Obě si již dokonce u nás našly zaměstnání, jedna pracuje u Makovce, druhá v domově pro seniory,“ prozradil Večerníku starosta Kostelce na Hané František Horák, jenž rovněž poděkoval všem, kteří se jakkoliv zapojili do pomoci lidem na Ukrajině. „Solidarita je v této době nezbytná,“ zdůraznil Horák. 

On-line výuka z ostřelovaného Lvova

Právě díky notné dávce solidarity našla jedna rodina ubytování také v Suchdole. „Babičku, která zde normálně žije v rodinném domě, jsme si vzali k sobě domů do Prostějova a dům prozatím nabídli lidem z Ukrajiny. Přišel k nám starý pán, jeho dcera a její dvě děti. S touto rodinou ze Lvova jsme byli v kontaktu už v minulosti. Pán měl na Ukrajině svoji vlastní prosperující firmu, jeho dcera zase pracuje pro nadnárodní společnost, zatím je tedy na home office. Děti stále mají on-line výuku, zajišťovanou učiteli ze Lvova. Otázkou ovšem je, jak dlouho se ji podaří udržet. Město se totiž nedlouho po jejich odchodu ocitlo pod těžkou dělostřeleckou palbou,“ popsala nám Jana Valentová s tím, že kromě ubytování jsou tito lidé z Ukrajiny na pomoci jiných téměř nezávislí. „Problém je snad jen jazyková bariéra, česky prostě neumí. Každopádně se chtějí co nejdříve vrátit domů, jenže teď se v jejich městě normálně a bez neustálých obav o holý život prostě přebývat nedá,“ podotkla Valentová.

 

Podrobné zpravodajství z prostějovského prostředí směrem k situaci na Ukrajině najdete v tištěném vydání PROSTĚJOVSKÉHO Večerníku, které vychází v pondělí 21. března

 

10 sbirka