Během únorového jednání prostějovští zastupitelé schválili jednomyslně návrh náměstkyně primátora Aleny Raškové (ČSSD) o přidělení dotací organizacím, které se v Prostějově starají sociální služby. V celkovém souhrnu bylo město velice štědré a finanční prostředky rozdělilo mezi desítku organizací, z nichž některé v provozují hned několik sociálních služeb. Tradičně nejvyšší podporu, konkrétně 600 tisíc korun, získalo opět Azylové centrum. Zastupitelé odsouhlasili ale také štědré dotace společnosti Lipka nebo spolku Podané ruce. Podle náměstkyně Raškové jsou sociální služby v Prostějově dostatečné a kvalitní.

Zastupitelé schválili dotace do sociální oblasti v Prostějově v celkové výši 2 562 000 korun. Azylové centrum původně žádalo finanční dotaci na rok 2022 ve výši 900 tisíc korun. „Rada města nakonec navrhla přidělit dotaci 600 tisíc korun, tedy stejnou jako v loňském roce. Azylové centrum provozuje v Prostějově celkem pět sociálních služeb a jeho celkové roční náklady dosahují výše 15,3 milionu korun,“ shrnula náměstkyně prostějovského primátora Alena Rašková.

S přidělením dotace na letošní rok byl spokojen i ředitel Azylového centra Jan Kalla. „Děkujeme městu Prostějov a všem zastupitelům za schválení dotace, kterou každým rokem využíváme k dofinancování provozu našich zařízení,“ uvedl a ohlédl se také za rokem 2021. „Podařilo se splnit naplánované opravy i nákupy podle potřeb, a to navzdory složité situaci s pandemií covid-19 a nouzovým stavem. Povedlo se nám realizovat spoustu plánů. Byl předlážděn dvůr a opraven chodníček před Azylovým centrem, v části Azylového domu pro ženy a budově noclehárny byly rozvedeny televizní antény. Byla provedena oprava kuchyňských linek v části Azylového domu pro muže včetně zakoupení nových sporáků pro všechny bytové jednotky a v podstatě neustále se provádí různé drobnější opravy, také byly opraveny všechny venkovní dveře na hospodářské budově a dveře do koupelen v oddělení žen. Nadále spolupracujeme s potravinovou bankou, budeme se účastnit potravinové sbírky v některém ze supermarketů v Prostějově. Toto je velkým přínosem, hlavně pro osamělé rodiče s dětmi, kteří se mnohdy nacházejí ve velmi tíživé situaci. Spolupracujeme již s vícero organizacemi,“ ujistil Jan Kalla.

Prostějovští zastupitelé pak odsouhlasili další dotace pro organizace provozující sociální služby v Prostějově. Například 510 000 korun obdrží společnost Lipka, dalších 460 000 dostal brněnský spolek Podané ruce a například s 347 000 korunami může počítat Charita Prostějov.

Nejen mezi politickou reprezentací města, ale i mezi obyvateli Prostějova se samozřejmě neustále diskutuje o tom, zda sociální služby v Prostějově jsou dostačující. „Na internetových stránkách města elektronicky a na odboru sociálních věcí v tištěné podobě  je k dispozici katalog poskytovatelů sociálních služeb, který v rámci komunitního plánování vznikl. A zde si každý tu svoji potřebnou službu může najít. Musím ale současně říci, že sice co do rozmanitosti máme snad všechny služby pokryté, co do potřebnosti množství tomu tak bohužel není. Často se setkávám s požadavkem na pečovatelskou službu, kterou ale kapacitně už není možné zajistit, podobně jsou na tom i asistenční služby. Tady se těžko plánuje, někdy je potřeba menší, někdy se ale potřeba výrazně krátkodobě zvýší, a pak počet pracovníků nestačí. Co by bylo ještě potřeba? Hledáme dobrovolníky, kteří by si chodili popovídat s klienty domovů pro seniory,“ zmínila Alena Rašková, která vzápětí pojmenovala ještě jeden nedostatek v sociálních službách v Prostějově.  „Co dále určitě chybí a co nemáme vyřešeno, je umísťování nemocných bezdomovců. Nikdo je nechce, nemají čím za poskytnuté služby zaplatit, mnohdy nemají ani sebemenší příjem, nikdo se o ně nechce starat. Nutnou nezbytnou pomoc poskytne vždy nemocnice, nějaký čas mohou být v léčebně dlouhodobě nemocných. Ale co pak? To je problém, který není vyřešen téměř nikde...“ 

 

13 dotace