Dřevem a žíněmi to voní v dílně Aloise Slepánka z Brodku u Konice na Prostějovsku. Ruční výrobě kartáčů se věnuje, jako jeden z posledních v České republice, už třicet let. Právě za jeho řemeslnou zručnost mu Olomoucký kraj udělil titul Mistra tradiční rukodělné výroby. Ocenění převzal z rukou hejtmana Josefa Suchánka a radního pro kulturu Jana Žůrka.
„Je to pro mě neuvěřitelná čest. Málokdy se stává, že člověka, který pracuje rukama, někdo takto ocení,“ řekl Alois Slepánek.
Svoje znalosti a dovednosti čerpal z odborné literatury, od kartáčníků, ale především z každodenní práce. Vždy se ale snažil zachovat tradiční výrobní postupy. „První kartáč jsem vyrobil v roce 1991. Pracoval jsem jako mistr ve strojírenské firmě, kde jsme používali ručně vyráběné úzké kartáče. Když jejich výrobce zemřel, běžné smetáky z obchodu nevyhovovaly a tak jsem se naštval a řekl si, že je zkusím udělat sám,“ vzpomínal Alois Slepánek.
Doma vyrobené kousky vzal do fabriky, kolegové byli spokojení a tak si objednali rovnou stovku úzkých smetáků. Postupem času začalo zakázek přibývat, až nakonec šikovný kartáčník stál před rozhodnutím, jestli bude dál mistrovat nebo se věnovat řemeslu naplno. Ruční práce vyhrála a tak si, dnes sedmašedesátiletý muž, založil firmu a spolu s rodinou začal kartáče vyrábět.
K práci potřebuje tvrdé dřevo a žíně. Vyrobit malý smetáček mu trvá zhruba hodinu, záleží na typu. „Ručně vyrobený smeták lépe zametá a déle vydrží. Nedávno za mnou přijela zákaznice z Vyškova, brala je i pro dceru a říkala, že moje smetáky jsou úžasné. S těmi, které se prodávají v obchodě, to nemá nic společného,“ usmíval se Alois Slepánek.
Ceny Olomouckého kraje za přínos v oblasti kultury se vyhlašovaly ve čtvrtek 21. dubna. Celkem bylo oceněno 11 výjimečných osobností a počinů v 8 kategoriích a udělen byl právě i titul Mistra tradiční rukodělné výroby.
„Jsem rád, že jsme mohli ocenění panu Slepánkovi předat osobně, pozdravit jej a podívat se na místo, kde jeho výrobky vznikají,“ uvedl radní pro kulturu Jan Žůrek.
„Jako včelař pracuji s úzkým smetáčkem, právě takovým, jaký pan Slepánek také vyrábí. Vidět zblízka jeho dílnu a vlastně i kus jeho života bylo pro mě velmi zajímavé. Jsem rád, že máme v kraji šikovné řemeslníky, které stojí za to ocenit,“ doplnil hejtman Josef Suchánek.