Kultura a životní prostředí v Prostějově jsou oblasti, které se bez finanční pomoci magistrátu jen těžko obejdou. Letos už opakovaně radní jednali o dotacích pro kulturní organizace a také pro spolky, které se zabývají ochranou přírody. Další „várka“ veřejné finanční podpory převyšující celkově 300 000 korun má pomoci jednotlivým organizacím v jejich činnosti. Na svém předposledním jednání konšelé podpořili také spolek Mourek, kterému vloni hrozil zánik nebo přerušení činnosti. Tato organizace je ale podle náměstkyně primátora pro životní prostředí Milady Sokolové natolik důležitá pro město, že o dotaci nebyla vůbec žádná diskuse.
Prostějovští radní se na zasedání již 17. května shodli na dotační podpoře oblasti životního prostředí. A jak je z dokumentů získaných Večerníkem patrné, aktuálně na podporu do tohoto resortu půjde téměř 144 000 korun. „Peníze budou organizace moci čerpat například na úhradu souboru aktivit pro děti a mládež, a to na nákup potřebného materiálu i pomůcek k zajištění soutěží, tisk diplomů, knih, na dárkové předměty a předměty pro výtvarnou činnost. Zaplatí z nich také třeba nájemné za prostory, cestovné pro soutěžící a organizátory. Dotaci bude možno také, mimo jiné, čerpat na boj proti nebezpečným nemocem včel, na pomoc opuštěným kočkám a zamezení jejich přemnožení. Peníze jsme také schválili na podporu oddílu Mladých ochránců přírody, konkrétně na opravu asi padesátky ptačích budek po celém biokoridoru Hloučela a podobně,“ nastínila směr dotační pomoci náměstkyně primátora Milada Sokolová (ODS a nezávislé osobnosti města Prostějov), která má životní prostředí ve své pracovní náplni.
Nově konšelé odsouhlasili také další podporu celoroční činnosti a podporu jednorázových akcí v kulturní oblasti. Vyčlenili částku 180 tisíc korun, která může být například čerpána na podporu činnosti pěveckých sborů. „Konkrétně jsme podpořili pronájmy, hudební doprovod, kamerové a fotografické práce, propagace koncertů, květiny na koncerty a například ozvučení. Finance pomohou také při úhradě dopravy a ubytování, honorářů, půjdou na zvukové a obrazové záznamy, notový materiál, natočení CD, kostýmy a podobně,“ vyjmenovala náměstkyně primátora pro kulturu. Jak na toto téma ještě dodala, město Prostějov opět podpoří činnost Muzea kočárů v Čechách pod Kosířem. „V tomto roce, stejně jako loni, vytvoří Muzeum kočárů takzvané detašované pracoviště před zámkem v rámci prostějovských Hanáckých slavností a lidé si budou moci prohlédnout rekonstruovaný kočár typu Phaeton prostějovského stavitele Johanna Weigla. Mimo jiné se budou moci, tak jako každý rok, projet v kočáru během celého dne. Tyto akce budou podpořeny částkou osmdesáti tisíc korun,“ prozradila Sokolová s tím, že v rámci dotací do kulturní činnosti obdrží po 50 tisících korunách také prostějovské pěvecké spolky Nota Bene a Proměny.
Pojďme se ale ještě stručně vrátit k finanční pomoci města spolkům, které mají co dočinění s životním prostředím. Finanční pomoc zahrádkářům, včelařům a ochráncům přírody je každoroční a není v tomto případě o čem diskutovat. Spíše překvapil fakt, že město Prostějov výraznější částkou než ostatní podpořilo spolek Mourek Prostějov. Ten totiž hodlal vloni ukončit svoji činnost. „Ale neukončil a my jsme hodně rádi! Mourek pomáhá řešit městu dlouhodobý palčivý problém s toulavými kočkami. Proto jsme tomuto spolku schválili v radě města finanční podporu padesát tisíc korun na veterinární ošetření a kastraci koček plus také dotaci ve výši 25 922 korun na nájem skladových prostor,“ vysvětlila Milada Sokolová, která v této souvislosti připomněla, že magistrát navýšil příspěvky občanům, kteří tato zvířata nechávají kastrovat. „Ráda bych se opět obrátila na prostějovskou veřejnost, protože problémy toulavých koček začínají nechtěným kotětem. V Prostějově funguje kastrační program již od roku 2010. Město dříve přispívalo částkou 300 korun na kastraci první kočky, 150 korun na kastraci každé další kočky v tom daném kalendářním roce. Aby se nadále dařilo snižovat počty koček končících na ulici, rada města schválila již v lednu tohoto roku nová pravidla. Tato změna se týkala zejména výše příspěvku, který majitel zvířete může od města obdržet. Nově se jedná o příspěvek ve výši jednoho tisíce korun na sterilizaci každé jednotlivé kočky a až šesti set korun na kastraci každého kocoura,“ uzavřela toto téma náměstkyně primátora pro kulturu a životní prostředí v Prostějově.