Vlna solidarity velké části světa byla zprvu reakcí na útok Ruské federace na Ukrajinu. Při následném přílivu uprchlíků pak mnohé instituce v České republice sáhly po úlevách pro obyvatele Ukrajiny.

A také začaly být stále častěji vyvěšované vlajky této východoevropské země na veřejných budovách. Ne všichni obyvatelé ale nadšení do pomoci Ukrajincům sdílí. Svůj nesouhlas přitom dávají najevo různě. Třeba vandalstvím. „Neznámí návštěvníci nám už několikrát modro-žlutou vlajku sundali a odložili na zem. Jednou s ní někdo dokonce utekl do Zlaté brány, kde byl zadržen Policií ČR,“ uvádí muzeum ve své zprávě.

 

S novým tipem vandalismu se setkává řada míst v České republice. A ten souvisí s válkou na Ukrajině. Řada institucí dává na vědomí svou solidaritu s napadenou zemí vyvěšením ukrajinské vlajky. Ne každý obyvatel naší země je však tímto krokem potěšený. A najdou se i tací, kteří se vůči ní dopouštějí vandalismu. Už několikrát se s tím setkali také v prostějovském muzeu.

„K našim dvěma vlajkám je na rozdíl od jiných budov ve městě snadný přístup. Stačí vystoupat schody na lodžii s arkádami a jednoduše a nepozorovaně vlajky odstranit. Neznámí návštěvníci nám tedy několikrát modro-žlutou vlajku sundali a odložili na zem. Jednou s ní někdo dokonce utekl do Zlaté brány, kde byl zadržen Policií ČR,“ uvádí ředitelka muzea Veronika Hrbáčková.

Minulou středu ukrajinská vlajka zmizela beze stopy. „Ze zaměstnanců si nikdo ničeho nevšiml. Nechali jsme si od firmy, která má na starost náš kamerový systém, vyhledat záznam. Odpoledne se v inkriminované době zdržovaly na lodžii čtyři osoby. Dva muži opření o její zábradlí hned vedle ukrajinské vlajky a pár mladých lidí. Po schodech nahoru vystoupal muž v modrém tričku a slunečních brýlích a před zraky přítomných vlajku vyňal ze žerdi, zlomil o koleno a s poničeným předmětem odešel. Skupinka čtyř osob tomu přihlížela, někdo z nich si odcházejícího vyfotil na mobil. A nestalo se nic, nikdo z nich incident službě na recepci nenahlásil, nikdo proti takovému jednání nezasáhl… Kamerové záznamy jsme předali Policii ČR, která celou záležitost prošetřuje,“ popsala až neuvěřitelnou událost ředitelka.

A současně vyjádřila nepochopení k takovému činu. „Nemohu pochopit xenofobní myšlení některých spoluobčanů v Prostějově, možná paradoxně v osmdesátém roce výročí transportů prostějovských Židů do Terezína. Zatímco ukrajinská vlajka v klidu visí na ostatních muzejních institucích nejen v Olomouckém kraji, v Prostějově se vyskytuje vandalismus v podobě hanobení vlajky jiného státu. Kdo obavám o morální kredit všech aktérů výše popsaného nerozumí nebo je snad považuje za banální, ať navštíví naši novou výstavu s názvem Návrat domů nežádoucí… v budově Špalíčku. Dobové plakáty nenávistně namířené proti židovským spoluobčanům a známá fakta, jak to skončilo, jsou bolestnou paralelou mezi minulostí a přítomností,“ vzkazuje vedení muzea veřejnosti.

Policie ČR může čin vyšetřovat mimo jiné jako poškození cizí věci nebo krádež. „O šetření tohoto případu nemám žádné informace,“ zareagovala na dotaz Večerníku Marie Safářová, tisková mluvčí Krajského ředitelství Olomouckého kraje s tím, že během víkendové služby se řeší jen aktuální události. Více informací tedy zkusíme zjisti v příštích dnech.

V každém případě vandalství jako takové má sazbu jednoho roku vězení. Pokud se jedná o krádež, zde záleží na vyčíslené škodě. Hranice trestného činu je aktuálně na deseti tisíci korunách.

„Popravdě, nevím o tom, dovídám se to od vás. Myslím si ale, že je to zbytečný čin,“ neskrýval údiv František Jura, primátor Statutárního města Prostějov. „Žádné vlajky by se neměly krást nebo ničit. Muzeum je krajskou organizací. A kraj prostě rozhodl, že tam ukrajinská vlajka bude. Mělo by se to tedy respektovat,“ dodal Jura.