Zastupitelé a zastupitelky budou na svém řádném jednání, které je naplánováno již na zítřek úterý 13. června, mimo jiné rozhodovat o doporučení radních na schválení poskytnutí dotací v sociální oblasti rozpočtu města Prostějova na celoroční činnost v probíhajícím letopočtu 2023. Mnozí z těchto „obdarovaných“ dětí, seniorů či nevidomých by se bez této pomoci asi obešli, jisté ovšem je, že s ní dokáží víc. Nejvyšší částka 50 000 korun tentokrát půjde na konto spolku Náruč dětem, který podporuje skupiny pro děti v pěstounské péči a pěstouny. O tom, kam veřejná finanční podpora poputuje, informovala náměstkyně pro sociální oblast Marcela Župková s tím, že všechny subjekty, které požádaly o dotaci, mají v péči klienty z Prostějova.
Druhá nejvyšší částka ve výši 48 000 korun totiž poputuje Společnosti pro ranou péči v Olomouci. Šestatřicet tisíc korun míří do pobočky pro rodiny-dětmi s postižením včetně dětí s PAS. „Tato organizace pracuje s rodinami s dětmi s postižením včetně dětí s poruchou autistického spektra. Tyto děti se původně vyvíjejí normálně, mezi druhým a pátým rokem se u nich může projevit chování typické pro diagnózu, které se zkráceně říká autismus. V péči olomoucké společnosti jsou i děti prostějovských rodičů,“ vysvětlila náměstkyně prostějovského primátora Marcela Župková (ANO 2011). Dále radní z titulů svých funkcí navrhují Společnosti pro ranou péči poskytnutí dotace z rozpočtu města Prostějova na rok 2023 do sociální oblasti ve výši 8 000 korun pobočce pro zrak Olomouc na zajištění poskytování rané péče na prostějovském území a 4 000 korun pobočce pro rodinu Olomouc na sociálně aktivizační služby pro rodiny s dětmi na materiálové náklady. Celkem jde tedy o výše zmíněnou částku takřka padesát tisíc korun.
Třetí nejvyšší částka 45 000 korun půjde Hospici na Svatém Kopečku, který pečuje o nevyléčitelně a těžce nemocné osoby a řídí se heslem: ´Spěchejme milovat lidi, protože rychle odcházejí´. „Olomoucký hospic na Svatém Kopečku obdržel finanční podporu na odlehčovací službu a provozní náklady, nyní pečuje o pět našich klientů. Peníze bude moci hospic použít na své provozní náklady,“ upřesnila Župková.
S financemi v obdobné výši jako olomoucký hospic může počítat také Sjednocená organizace nevidomých a slabozrakých ČR, Člověk v tísni či Podané ruce. „V případě podaných rukou peníze půjdou na náklady na pracovníky přímé péče, které se o lidi starají v jejich domácnostech,“ objasnila Župková s tím, že část sumy je určena konkrétně pro zrakově postižené občany Prostějovska. „V této chvíli pečují o dva klienty z našeho regionu, stejně jako příspěvková organizace Domov pro seniory Jesenec. Ta obdrží pět tisíc korun na volnočasové aktivity pro uživatele domova – kulturní akce, výlety, terapie se zvířaty, pracovní terapie a aktivizační pomůcky, sportovní hry, náklady na chod organizace jako jsou hygienický materiál či dezinfekční prostředky) nebo rehabilitace.“
S dotací kolem 20 000 korun mohou počítat tři organizace: Asociace rodičů a přátel postižených dětí, Armáda spásy ČR či Maltézská pomoc. „Armáda spásy provozuje Domov Přístav v Šumperku, kde jsou taktéž i lidé z Prostějova. Město má s tímto subjektem dlouhodobě dobrou zkušenost a těší se z výborné spolupráce. Berou totiž do svého centra lidi bez domova, kteří byli propuštěni z léčebny dlouhodobě nemocných a v Prostějově pro ně nemáme žádné umístění. Maltézská pomoc pak zase u nás rozvíjí dobrovolnictví a vzdělávací kurz Moderní senior,“ přidala náměstkyně primátora Statutárního města Prostějov. A spíše symbolickou částku 5 000 korun pak magistrát hodlá uvolnit Lince bezpečí, na kterou se denně obrací zhruba čtyři sta dětí a mladých lidí z celé ČR se žádostí o pomoc.