Obrovskou vlnu převážně negativních emocí způsobila informace o možné výstavbě recyklačního odpadového centra, které stranou obce u letiště ve Stichovicích zvažuje vybudovat společnost PGP Terminal. Napjatou situaci se snaží mírnit starosta obce vyjadřující jednotný postoj všech zastupitelů. Dle něj o dané věci nejenže nebylo a vlastně ani nemohlo být rozhodnuto. Investor totiž dosud nepředstavil konkrétní projektovou dokumentaci, k níž by se mohl kdokoliv kompetentně vyjádřit. Celé zastupitelstvo apeluje zejména na zodpovědný přístup při úvahách o záležitosti, o níž v tuto chvíli nikdo nemá dostatek relevantních informací, nicméně může výrazným způsobem v dobrém, ale i v tom horším ovlivnit život nejen v Mostkovicích.  

Už to u nás patří k věci. V Mostkovicích začaly bezprostředně po zveřejnění záměru společnosti PGP Terminal kolovat nesmyslné fámy o tom, že vedení obce bylo uplaceno a chce za každou cenu prosadit výstavbu recyklačního centra. „Takové postoje se nezakládají na pravdě a mrzí mě. Rád bych upozornil, že o celé záležitosti v žádném případě dosud nebylo rozhodnuto. Investor ani nemá zpracovanou projektovou dokumentaci a vzhledem k vysokým nákladům s dalšími kroky vyčkává na to, jaký přístup k této záležitosti zaujme nejen naše obec, ale také krajský úřad,“ vyjádřil se starosta Jaroslav Peška, který apeluje na spoluobčany v tom, že by se všichni měli odpovědně zamyslet nad budoucím systémem zpracování odpadu nejen v Mostkovicích. „Tisíce tun komunálního odpadu se v ČR dosud skládkovaly, tedy ‚zakopávaly do země‘, kde zůstávaly na věky. Tato pro životní prostředí nepříznivá varianta bude na základě schváleného zákona po roce 2030 nahrazena jiným způsobem nakládání s odpady. A jedinou v tuto chvíli dostupnou variantou v ČR je jeho spalování, které se ani při současných stále se zlepšujících parametrech neobejde bez škodlivých zplodin. Jedna ze spaloven přitom již řadu let funguje v sousedním Prostějově,“ upozorňuje Jaroslav Peška.

Budoucnost nakládání s odpady?

Za této situace přichází společnost PGP Terminal s moderní technologií plazmového zplyňování, která se doposud využívá pouze v Japonsku, nicméně v dohledné době ji chtějí zavádět i ve vyspělých evropských zemích jako například ve Švýcarsku či Švédsku. Založená je na uzavřeném cyklu a dle slov investora by měla garantovat nulové vypouštění zplodin, minimální zátěž pro životní prostředí a výrazný technologický pokrok proti klasickým spalovnám. „V průběhu času se snažíme získávat maximum dostupných informací z nezávislých zdrojů a oslovovat nezávislé oborníky. Je třeba říci, že podle mnohých vědecky podložených faktů může právě tato technologie představovat budoucnost ve zpracování odpadu. Technologií na principu plazmového zplyňování existuje hned několik a bude opravdu záležet na tom, kterou by chtěl investor vybudovat, je podstatné znát podrobnosti. Podle našeho zjištění v České republice stojí tři obdobná zařízení, která jsou ve zkušebním provozu. Některá by mohla být opravdu výhrou, jiná špatným krokem nejen pro obec Mostkovice, ale i pro široké okolí,“ vysvětluje Jaroslav Peška.

Není o čem rozhodovat

Zastupitelstvo v tuto chvíli dle starosty vystupuje jednotně. „Pokud nebude takzvaně na stole podrobný projekt, není o čem rozhodovat. Investora bude stát projekt nemalé peníze a jde mu zejména o to, že je nechce investovat do něčeho, co by se nakonec neuskutečnilo. My však i kvůli absenci projektové dokumentace ze strany investora v tuto chvíli nemáme dostatek konkrétních informací, na jejichž základě by bylo možné si o konkrétním projektu a jeho dopadech vytvořit přesnější představu a zodpovědně rozhodnout. Stejně jako občané, tak i zastupitelstvo nechce v obci nic, co by mohlo zhoršit kvalitu bydlení a životního prostředí,“ ubezpečuje starosta Mostkovic.

Beze změny územního plánu by to ani nešlo

Výstavbu recyklačního centra na katastru obce v tuto chvíli ani neumožňuje stávající územní plán, který by musel projít změnou schválenou zastupitelstvem. „Mohu ubezpečit, že ke změně územního plánu, týkající se této záležitosti, bychom přikročili pouze v případě, že vy coby občané Mostkovic s ní budete ve své většině souhlasit. A je pochopitelné, že takové vaše stanovisko musí být podpořeno přesvědčením o bezpečnosti a nezávadnosti celého projektu na život v naší obci. To ale bez doložené projektové dokumentace, ostatních vyjádření a posudků nelze,“ upozornil starosta, podle něhož má obec i další možnosti, jak s odpady nakládat. „Existuje varianta zapojit se do projektu Spolku Odpady Olomouckého kraje nebo spolupracovat s FCC Prostějov,“ nastínil Jaroslav Peška, který by společně se všemi zastupiteli nerad nezodpovědným a ukvapeným rozhodnutím negativně ovlivnil budoucí život v Mostkovicích. „Také však nechceme bez předchozí úvahy zahodit šanci na kvalitnější zpracování komunálního odpadu a případné finanční benefity, které by celé naší obci umožnily výraznější rozvoj na mnoho let dopředu. I to by nám mohlo být v budoucích letech třeba vytknuto. Bez většinové shody nás všech k tomuto zásadnímu kroku nepřistoupíme, protože i v dalších letech zde budeme žít všichni společně,“ uzavřel Jaroslav Peška.