Toto je určitě dobrá zpráva! Během uplynulého roku se počet obyvatel Prostějova poprvé za posledních 20 let zvýšil. Příčinou ovšem není zvýšená porodnost, která se v posledních několika letech naopak drží na historických minimech. Počty lidí vzrostly díky příchozím cizincům, přičemž jednoznačně nejvíce jich k nám zamířilo z válkou zasažené Ukrajiny. Přesto Prostějov stále přichází o obyvatele. Podobně je na tom většina míst v okolí, nejcitelněji se to však projevuje v Konici coby někdejším druhém největším městě regionu.

Je to jeden z mála možných ukazatelů úspěšnosti té které obce či města. Co na tom, když máte opravenou školu, hřiště a kulturíní, pokud vám chybí děti i občané, kteří by rádi vyráželi za zábavou… Zároveň platí, že lidé se stěhují a přivádí na svět potomky zejména tam, kde mají vše, co k dobrému životu potřebují.

Po pěti letech Večerník opět provedl velký průzkum toho, jak jsou na tom vybrané obce v regionu v počtu obyvatel. A zjistili jsme zajímavé věci!

Z dlouhodobých statistik vyplývá, že počet obyvatel se jednoznačně nejcitelněji snižuje v samém Prostějově. Za uplynulých 17 let zde ubylo 3 507 obyvatel. Podstatnou část z nich samozřejmě tvoří občané odtržených Držovic, i tak je však trend postupného vymírání nepřehlédnutelný. Letos poprvé za uplynulých 20 let se počet obyvatel ve městě zvýšil, když ve srovnání s loňskem vzrostl o necelou stovku. Hlavním důvodem je to, že se u nás usadili lidé ze zahraničí, kteří našli práci v prostějovských firmách, jež dlouhodobě trpí nedostatkem zaměstnanců.

Počet obyvatel se dlouhodobě snižuje například na Konicku, což platilo i pro samotné město. Zde však již pozitivní výkyv zaznamenali před pěti lety, kdy zde v průběhu roku přibylo 46 obyvatel. Vše se ovšem bohužel vrátilo do zajetých kolejí a obyvatelé v někdejším druhém největším městě regionu stále ubývají. To ve výrazně menší míře platí pro Kostelec na Hané, kterému se dlouhodobě dařilo počet obyvatel naopak navyšovat. Ani zde to však aktuálně neplatí a za posledních pět let zde zaznamenali citelný úbytek. Přesto se jeho aktuální vedení mezi menšími městy v regionu zdá být neotřesitelné. Důvodem je i fakt, že Plumlov si po jistém poklesu ze začátku tisíciletí aktuálně udržuje stabilní počet obyvatel, zatímco z Němčic lidé spíše mizí.

A v porovnávání s Prostějovem můžeme směle pokračovat. Za příklad vesnice, která jde zcela mimo trend úbytku obyvatel, už řadu let slouží Olšany u Prostějova.

V průběhu let 2006 až 2016 se počet jejich obyvatel zvýšil o třetinu, což v regionu nemělo a ani nemá obdoby. Za přibýváním lidí v Olšanech stála zejména výhodná poloha mezi Prostějovem a Olomoucí a nabídka nových stavebních parcel. Po jistém zakolísání se zde počet nárůstu obyvatel nezastavil ani v posledních pěti letech a Olšany se tak mohou pochlubit titulem „největší vesnice“ na Prostějovsku. Tu v minulosti držely Smržice, které mohou těžit zejména z blízkosti u Prostějova. Dřívější nárůst počtu obyvatel zde však nebyl tak raketový jako v případě Olšan, navíc se v posledních letech zcela zastavil.

Ve statistice lze objevit ještě dvě obce z Prostějovska, které se mohou pochlubit pozoruhodným nárůstem počtu obyvatel. Těmi prvními jsou Vřesovice, jimž se úspěšně daří provozovat vlastní „Radostnou školičku“, kterou otevřely před deseti lety a jež prošla nevídaným rozvojem. Druhou vesnicí jsou Hačky, kde za posledních pět let přibylo neuvěřitelných 20 obyvatel tvořících rovnou pětinu všech lidí žijících trvale v obci.

 

39 graf