V červnu 2018 došlo k úhynu mladých labutí, kachen a ježků, jejichž tělíčka byla objevena u rybníka v Drozdovicích. Pro veterináře je případ uzavřen, stejně jako jej uzavřela Policie ČR. Odbor životního prostředí prostějovské radnice úhyn vzácných ptáků pak vůbec neřešil. A tak vznikl STÍN MINULOSTI, který trvá dodnes.
„Krajská veterinární správa pro Olomoucký kraj spadající pod Státní veterinární správu se primárně zabývá řešením výskytu nebezpečných nákaz přenosných ze zvířat na člověka. Z tohoto důvodu byla uhynulá labuť testována na ptačí chřipku, která nebyla potvrzena. Dle pitevní zprávy veterinárního ústavu v Olomouci bylo u labutě zjištěno, že svalnatý i žláznatý žaludek byly zcela bez potravy a sliznice byly edematózně prosáklé. Tyto nálezy by mohly poukazovat na bakteriální zánět trávicího traktu, který však zjišťován nebyl,“ sdělil tehdy Večerníku Aleš Zatloukal, ředitel Krajské veterinární správy pro Olomoucký kraj. Možnou otravu botulotoxinem podle něj veterináři nešetřili, učinili by tak pouze na základě žádosti majitele zvířat, kterým bylo město. Odbor životního prostředí se ale ústy mluvčí magistrátu Anny Kajlíkové ohradil, že o úhynu nebyl nikým informován. Opakované dotazy médií tak zřejmě pro informování odboru nestačily.
Případ šetřila i Policie ČR, z důvodu podezření na otravu, tím i týrání zvířat. „V této věci se provedeným šetřením nepodařilo prokázat protiprávní jednání a věc byla odložena," sdělil nám před pěti lety na dotaz policejní mluvčí František Kořínek.
Z dřívějšího vyjádření Aleše Zatloukala pro Večerník ale vyplynulo, že k pitvě byla převzata pouze jedna labuť, ostatní úhyny skončily v kafilerii.
Anabáze se opakovala i v letošním roce, když z pěti mladých labutí uhynuly tři. Tentokrát pitva pouze vyloučila smrt na následky otravy. „Podle pitevního protokolu bylo zcela vyloučeno, že by pták uhynul na otravu Roundupem, v játrech nebyly nalezeny stopy glyfosátu. Stejně tak pitva vyloučila trauma, střelné zranění, otravu nevhodnou potravou,“ konstatovala následně náměstkyně prostějovského primátora Marcela Župková. „Úhyn labutí jsem konzultovala s vedoucí němčické záchranné stanice. Paní Kňourková oslovila odborníky z oboru ornitologie a ti konstatovali, že mimo jiné může být příčinou přirozený výběr. Příroda si prostě vybere silné jedince,“ dodala Župková a upozornila, že výsledek pitvy neznamená, že je povoleno vodní ptáky na drozdovickém rybníku krmit.
Elegantním ptákům se prostě v Drozdovicích nedaří už léta. S tím, že by se jim zdejší rybník znelíbil, ale nikdo nic nenadělá.