První ze tří setkání představitelů města s občany příměstských částí bylo na pořadu uplynulou středu vpodvečer v Žešově. Kromě nemocného náměstka primátora Jiřího Pospíšila přijelo do této jižní části Prostějova kompletní vedení radnice v čele s primátorem Františkem Jurou. K dispozici pro dotazy byli i někteří úředníci města a rovněž ředitel Městské policie Prostějov Libor Šebestík. Již dnes, tj. v pondělí 13. listopadu, je na pořadu další setkání, tentokrát s občany Vrahovic, Trpínek a Čechůvek. A už zítra 14. listopadu představitelé magistrátu zavítají diskutovat za lidmi z Krasic, Čechovic a Domamyslic.
Do hasičské zbrojnice v Žešově zavítal ve středu 8. listopadu před sedmnáctou hodinou primátor Statutárního města Prostějova František Jura se svými náměstky Miladou Sokolovou, Jiřím Rozehnalem, Marcelou Župkovou a Milošem Sklenkou. Odpovídat na dotazy či připomínky žešovských občanů neváhal také ředitel Městské policie Prostějov Libor Šebestík, vedoucí odboru rozvoje a investic prostějovského magistrátu Petr Brückner, vedoucí odboru správy a údržby majetku města Alexandra Klímková a další úředníci. Naopak ze strany „domácích“ přišlo diskutovat se zástupci radnice zhruba dvacet občanů.
„Nezlobte se, taková velká je to akce, jenže spousta lidí o ní vůbec neví. Jinak by určitě přišli,“ postěžovala si hned na začátku jedna z příchozích žen. „Vylepovali jsme plakátky, navíc pozvání na toto setkání bylo vyhlášeno i městským rozhlasem,“ oponoval předseda Komise místní části Žešov Pavel Šmíd. „V rozhlase to nebylo vůbec slyšet,“ bránila se stejná žena, načež referentka mediální komunikace prostějovského magistrátu Alena Vrtalová slíbila všem přítomným vylepšení komunikace mezi radnicí a obyvateli. Pravdou je, že v médiích včetně nejčtenějšího regionálního periodika se žádný leták s pozvánkou na akci neobjevil. Což se ostatně týká i jiných akcí a je to škoda.
Po dalších minutách už ale bylo zahájeno samotné setkání s žíšovskými občany, které se tři roky nemohlo kvůli covidové pandemii uskutečnit. „Jsem rád, že tato těžká doba je za námi a můžeme se normálně mezi sebou bavit a diskutovat. A my s vámi o tom, co vás trápí a co byste potřebovali, velice rádi diskutujeme a tato setkání bereme jako naši povinnost vůči vám,“ pronesl na úvod prostějovský primátor František Jura (ANO 2011), který následně ve stručnosti připomněl, co se v Žešově za poslední roky změnilo a do jakých akcí město Prostějov investovalo. „Miliony korun se investovaly do rekonstrukce chodníků i silničních komunikací včetně veřejného osvětlení. Po letech určitých problémů se podařilo dokončit cyklostezku z Prostějova, vysadila se spousta stromů, došlo na rekonstrukci mostu přes dálnici D46 a další investiční akce. Prostřednictvím místní komise nám na magistrát posíláte často další požadavky, které se snažíme dle možností realizovat. Například rozmístění dalších košů na odpadky nebo vyčištění potoka,“ shrnul primátor.
A co se týká nejbližší budoucnosti? „Podařilo se nám vykoupit sousední nemovitost, kterou necháme zbourat a místo ní vybudujeme přístavbu hasičské zbrojnice za čtyřicet milionů korun. Máme již zažádáno o státní dotaci,“ prozradil Jura. „Kromě toho všeho je už v plném běhu realizace dvou biokoridorů v okolí Žešova, v rámci níž budou vysazeny tisíce stromů a keřů a založeny budou rovněž květnaté louky,“ přidala náměstkyně prostějovského primátora pro životní prostředí Marcela Župková (ANO 2011).
Po krátké prezentaci stavebních investic byla zahájena diskuse, do níž se aktivně zapojili zúčastnění občané Žešova. Ti poukazovali na různé problémy, například během léta se šířící zápach z potoka, který teče mezi Určicemi a Žešovem. „Navíc ta šílená hejna komárů šířící se od tohoto toku šíří až k nám do Žešova. Problémem je i stav chodníku vedoucího od hasičárny až po hlavní silnici. Jsou tu dlažební kostky, které jsou od sebe poměrně dost vzdálené. Takže přejít tento chodník bez toho, abyste si zvrtli kotník, snad ani nejde,“ poznamenal muž, který náměstky i primátora vyzval, aby se na chodník šli podívat. „Tak v té tmě toho asi moc neuvidíme, ale určitě ho necháme v příštích dnech zkontrolovat. Co se týká zmíněného zápachu a komárů okolo potoka, oznámíme to Povodí Moravy, aby problém začalo řešit. Je to v jeho kompetenci,“ zareagoval František Jura.
Žešované si pak postěžovali i na další záležitosti, které je trápí. „Z páteřní komunikace procházející Žešovem zmizela půlicí čára a rovněž tak vybledlo i vodorovné označení autobusové zastávky. Co je však nejhorší, že řidiči projíždějící Žešovem jedou doslova jako hovada, často i rychlostí blížící se stovce. Přitom policisty měřit rychlost a postihovat tyto přestupky jsem tady viděl jen sporadicky,“ zlobil se další z občanů Žešova. Ředitel Městské policie Prostějov přiznal, že o tomto nešvaru ví. „Snažíme se tady po dohodě s Policií ČR měřit rychlost co nejčastěji a je pravda, že několik přestupků zaznamenáme vždycky. Možná by pomohla instalace retardérů na této komunikaci, to však poslední dobou Dopravní inspektorát Policie ČR skoro vůbec nepovoluje,“ pokrčil rameny Libor Šebestík se slibem, že strážníci budou měřit rychlost v uvedeném místě častěji.
Ve středu vpodvečer padly v žešovském sídle hasičů i kuriózní dotazy, mnohdy až úsměvné. „Co se týká nedalekého potoka, tak ten nejenže smrdí a létají od něho přemnožení komáři. Mezi baráky jsme už kolikrát narazili i na přemnožené nutrie,“ které v tomto potoku žijí. To je hnus pak takovou velkou krysu potkat u domu,“ posteskla si další z diskutujících žen. Také na tento problém slíbili radní se zaměřit, stejně tak chtějí vyhovět dalšímu požadavku Žešovských, aby se více dbalo na úklid spadeného listí.
Hned několik diskutujících se ale shodlo na tom, že poslední dobou „otravují“ lidem v Žešově život letadla z nedalekého letiště. „Nechápu, proč se obě letadla musejí otáčet nízko nad zemí právě nad Žešovem. Navíc ta stará ‚Andula‘ je tak hlučná, že z toho jde kolikrát až strach,“ uvedl muž za souhlasného přikyvování ostatních účastníků setkání. „Chápu, že ta letadla vám mohou vadit. Co se týká toho modernějšího, jeho piloti už mají příkaz jednak nestartovat směrem na Žešov a jednak se obracet minimálně ve výšce jednoho kilometru. A co se týká ´Anduly´, ta byla vyrobena v roce 1948, ovšem stále je využívána k vyhlídkovým letům i k seskokům parašutistů. Ale nebojte se, ona brzy zdechne,“ rozesmál publikum v hasičské zbrojnici v Žešově náměstek primátora Prostějova Miloš Sklenka.
Zhruba dvouhodinové setkání bylo podle zúčastněných občanů Žešova i zástupců radnice velice užitečné.