Počítačová kriminalita je novodobý fenomén. Jde o podvodné jednání osob využívajících veřejné sítě jako nástroje k páchání běžných podvodů. Internet slouží zejména k možnosti širšího oslovení potenciálních obětí a současně pak jako anonymizační prvek v rámci provedeného podvodu.
Phishing je podvodný způsob, jak prostřednictvím internetu získat citlivé údaje od důvěřivých lidí, to znamená hesla, čísla kreditních karet a podobně. „Jedná se o rozesílání e-mailových zpráv nebo instant messaging, které nabádají adresáta k zadání jeho osobních údajů na falešnou webovou stránku. Ta bývá téměř totožná s tou oficiální. Často zneužívaná bývají zejména přihlašovací okénka internetového bankovnictví. Uživatel v dobrém úmyslu do okénka zadá své přihlašovací údaje, jméno a heslo, a tím nevědomky poskytne své údaje útočníkům, kteří následně z jeho účtu vykrádají peníze. Dále se může jednat například o zasílání různých zpráv o výhrách v loterii, nebo vydírání poškozených formou takzvaného „ransomware“, kdy virus zablokuje osobní počítač a za odblokování požaduje finanční obnos,“ vyjmenovává některé praktiky podvodníků Libor Hejtman, tiskový mluvčí Krajského ředitelství policie Olomouckého kraje.
Internetové podvody bývají podle policistů detailně promyšlené. „Mnohdy zahrnují též psychosociální aspekt, tedy snahu o vyvolání důvěry, možnost získání významného profitu nebo naopak snadné vyvinění se z nastíněné nezákonné činnosti, často pak také časovou tíseň. Využívají například výhodné, časově omezené „nabídky“. Poškozený nemusí zprvu tušit, že se stal obětí trestného činu. Zjistí to kupříkladu, až když se mu zablokuje počítač, dojde k neoprávněnému čerpání finančních prostředků z účtu a podobně,“ zmiňuje Hejtman.
Při podání trestního oznámení hraje zásadní roli poskytnutí úplných informací, elektronických dat a věcí, ze kterých by bylo možné zajistit důkazy, tedy počítač, telefon, tablet a podobně. „Fáze vyšetřování může trvat různě dlouho. Záleží na rozsahu trestné činnosti, zda jsou k dispozici elektronická data, jak snadná je jejich analýza, a také na spolupráci s dalšími dotčenými subjekty, to znamená banky, poskytovatelé internetového připojení a podobně,“ uzavírá tuto problematiku mluvčí krajské policie.