Že by přece jen? Na podzim uplynulo deset let od chvíle, kdy Večerník přinesl vizualizaci nové podoby konického náměstí. Od té doby se toho už opravdu hodně změnilo, zmiňované náměstí však až na pár kosmetických úprav zůstalo stále stejné. A to by se po dlouhých přípravách konečně mělo změnit. Vedení konické radnice počítá s tím, že nová podoba klíčového městského prostoru by měla začít vznikat už v polovině právě začínajícího roku.
Vytvořit kvalitní a kultivované centrum Konice. Odstranit na náměstí co nejvíce bariér a umožnit chodcům svobodný pohyb po celé jeho ploše. Dát prostoru lidské měřítko prostřednictvím vhodně zvolené dlažby a stromů. A v neposlední řadě nabídnout nová parkovací místa. Tak to byly už před deseti lety hlavní cíle návrhu nové podoby náměstí v Konici. Jeho aktualizovaná podoba by se měla dočkat realizace. „Zjednodušeně řečeno se změní úplně všechno. Chceme, aby náměstí získalo zcela nové kouzlo. Vydlážděno bude žulovou kostkou, vznikne zde lepší prostor pro pořádání kulturních akcí i odpočinková zóna. Parkování se kompletně přesune do spodní části náměstí, dojde k lepší návaznosti a průjezdnosti komunikací. Hlavní silnice procházející náměstím pak bude zelení oddělena od zbývajícího prostoru,“ představil hlavní změny konický starosta Michal Obrusník s tím, že změn by se měla současně dočkat i Kostelní ulice a prostor před zámkem.
Vzrostlé stromy zůstanou
Vedení Konice chce na náměstí zachovat i pravidelné čtvrteční trhy. „Změn dozná také zeleň, všechny stávající vzrostlé stromy však budou zachovány. Pryč půjdou pouze některé keře, což nám však zase umožní rozšíření chodníků,“ ubezpečil starosta s tím, že nové náměstí by mělo splňovat náročná kritéria tzv. modro-zelené infrastruktury. Jeho součástí tak nově budou třeba také nabíječky pro elektromobily.
Přestože o nutnosti přestavby náměstí se v Konici hovoří již více než deset let, vedení města začínalo před pěti lety od začátku. Vše by se mělo již blížit ke zdárné realizaci. „Aktuálně již máme hotovou projektovou dokumentaci a budeme žádat o stavební povolení. Náklady se aktuálně odhadují na zhruba 60 milionů korun, 85 procent z nich by měla pokrýt dotace. O tu nyní žádáme a věříme, že bychom měli být úspěšní. Pokud by se tak nestalo, museli bychom vše odložit,“ přiblížil Michal Obrusník.