Na tohle rozhodně nebyl pěkný pohled. Pochmurný ptačí hřbitov připomínal ostrůvek na tzv. Čelčickém rybníku. Malebná vodní plocha nacházející se u cyklostezky mezi Čelčicemi, Skalkou a Pivínem poskytla kulisy pro apokalyptický výjev. Koncem června zde kvůli otrávené vodě uhynulo nejen šest labutích mláďat, ale i desítky kachen. Mladí ochránci přírody přeživší ptáky přestěhovali do bezpečí, dle starosty za vším stála otrava botulotoxinem.

 

Čelčický rybník na první pohled vypadá velmi idylicky. Nikoliv náhodou je oblíbeným místem nejen pro milovníky přírody či turisty ale i pro fotografy. Ještě v průběhu června to tu žilo, labutí pár zde vyvedl hned sedm mláďat, která se už kolíbala na vodní hladině. Kromě nich si zde užívalo zhruba sedmdesát kachen a ve vodě byla k vidění také hejna ryb.

Malebná vodní plocha nacházející se u cyklostezky mezi Čelčicemi, Skalkou a Pivínem poskytla kulisy pro apokalyptický výjev. Koncem června zde kvůli otrávené vodě uhynulo nejen šest labutích mláďat, ale i desítky kachen. Mladí ochránci přírody přeživší ptáky přestěhovali do bezpečí, dle starosty za vším stála otrava botulotoxinem.

Za vším stál „klobásový jed“

Pochopitelně nás zajímalo, co přesně za tak rozsáhlou otravou stálo. „Mrtvé kachny jsem zavezl do Státního veterinárního ústavu v Olomouci. Z něj mi přišlo vyjádření, že příčinou úhynu byl botulotoxin. Jednou z příčin jeho zvýšeného výskytu ve vodě může být kromě vysokých teplot a neokysličené vody také nesmyslné přikrmování vodního ptactva ze strany nezodpovědných lidí,“ vyjádřil se starosta Čelčic Karel Černý, jenž má správu rybníka na starost.

V těchto případech se ptáci otráví pozřením různých bezobratlých živočichů, v jejichž tělech se botulotoxin hromadí. Při rozsahu škody se však přímo vtírala myšlenka, zda za zahníváním vody nemohou stát také splachy z okolních polí po nedávných bouřkách. „Hospodařící zemědělci se dušovali, že v tuto dobu v okolí rozhodně nehnojili. Také se ke mně donesla spekulace, že za tím mohou stát splašky z Pivína, který jako jediný z okolních obcí dosud nemá ČOVku. Ale to je holý nesmysl,“ reagoval v této souvislosti Karel Černý.

Nekrmte vodní ptactvo!

Čelčický rybník vznikl před zhruba devíti lety. Katastrofu podobného rozsahu ve své historii nepamatuje. „Už jsme tu měli menší otravu karasů či dravých ryb, ale jinak víceméně nic. Naopak každý rok se tu odchovalo minimálně pět labutích mláďat,“ shrnul Karel Černý, který doufá, že k podobné otravě na rybníce v příštích letech snad už nedojde. „Celá situace nás moc mrzí. Dáme na břehy cedule ‚Nekrmit zvířata‘, víc s tím asi nenaděláme,“ uzavřel čelčický starosta.