Tak mizernou sezónu jako letos plumlovská přehrada ve své historii ještě nepamatuje. Hygienici zde koupání zakázali už koncem července a od té doby se tu situace rozhodně nezlepšila. Přitom je to letos „teprve“ deset let, co byla nádrž po bagrování, které přišlo na více jak 130 milionů korun, opět napuštěna.

O čistotu vody se zde mají starat také srážedla fosforu, na jejichž provoz přispívají okolní obce. Jenže na očekávaný výsledek ani ony očividně nestačí. Na otázky po důvodech neutěšeného stavu a možnostech nápravy Povodí Moravy coby správce nádrže zatím nereagovalo.

 

Kvůli bagrování a následné opravě hráze byla nádrž od roku 2009 pět let vypuštěná. Přesto už v premiérové sezóně se kvalita vody nedala označit za skvělou. Pomoci mělo zavedení srážedel fosforu na přítocích do nádrže. Na jejich provoz každým rokem přispívá nejen Plumlov, ale také Mostkovice, Vícov, Krumsín a další obce včetně nevelkého a dosti vzdáleného Bousína, další peníze posílá Olomoucký kraj či statutární město Prostějov. Celková každoroční dotace převyšuje 300 tisíc korun. Ani tyto peníze však nevedly k tomu, aby se tu kvalita vody každoročně nezhoršovala.

Během uplynulých deseti let, které uplynuly od opětovného napuštění hygienici koupání na přehradě zakázali celkem čtyřikrát. Poprvé se tak stalo v roce 2017, dále v letech 2021 a 2023. Letošní rok je výjimečný nejen tím, že se lidé v přehradě nemohou koupat rekordně brzy, kromě toho lze říci, že tu voda byla opravdu čistá naposledy v polovině května. Od té doby se její stav neustále zhoršoval a v průběhu léta mnoho lidí ke koupání nenalákala. To ze všech nejvíce pocítili provozovatelé občerstvení v jejím okolí. A to navzdory faktu, že se letos nově podařilo dotáhnout prostředí pláže U Lázničků do poměrně atraktivní podoby.

Co za těmito problémy stojí? A je ještě nějaká šance k nápravě? Právě o odpovědi na tyto otázky Prostějovský Večerník již koncem července požádal Povodí Moravy. Odpovědí se však dosud nedočkal. A není sám. „Letos je to hodně špatné. Situace zásadním způsobem negativně ovlivňuje návštěvnost našeho kempu nad přehradou. Kromě toho na její čištění z rozpočtu každoročně dáváme zhruba třicet tisíc korun. I proto jsem se asi před dvěma týdny obrátil na Povodí Moravy, ať mi vysvětlí, proč byla letos kvalita vody po celou sezónu špatná a proč se v ní už druhý rok po sobě není možné koupat. Odpověď jsem zatím nedostal,“ konstatoval starosta Mostkovic Jaroslav Peška.

V minulosti Povodí Moravy hovořilo mimo jiné o tom, že důvodem špatné vody v nádrži je chybějící kanalizace v obcích nad přehradou. Za uplynulé roky se však situace v tomto ohledu výrazně posunula kupředu, paradoxní navíc je, že v Podhradský rybník, z něhož voda do přehrady většinově přitéká, byl čistější než přehrada. To by napovídalo tomu, že za zhoršením kvality v nádrži by mohly stát splachy z okolních polí, splašky z chat v okolí nádrže a snad i před 15 lety slibované pásmo s rostlinami, které měly vodu na začátku nádrže čistit.