Berou prostějovští zastupitelé hodně, či málo? Je závist u nás něco jako národní sport? A lze i při vší nezměrné aktivitě zvládat dvě zaměstnání? Tak to je zhruba trojice nejčastějších otázek, které se diskutují v souvislosti s novým „Áčkem“, jež se v průběhu uplynulého týdne objevilo v prostoru Hlaváčkova náměstí v Prostějově.

Přehled zákonem stanovených platů vzbudil ohlas u velkého množství lidí, u mnohých pak převládaly spíše negativní emoce. Propagační materiál byl doplněn o snímky tří zastupitelů, u nichž byly zveřejněny nejvyšší sumy. Co na to říkají právě oni?

 

„Áčko“ v prostoru mezi Dukelskou bránou a náměstím E. Husserla v rámci své kampaně umístilo hnutí Na rovinu!. Zveřejněna byla jména všech pětatřiceti zastupitelů, k nimž byly připojeny odměny, které z veřejných peněz dostávají. Dle vyjádření zástupců hnutí bylo jejich motivací upozornění na rozdílnost ve výši odměn jednotlivých zastupitelů. Ve videu dostupném na jejich webu pak vysvětlují rozdíl mezi zastupitelem uvolněným, jenž má práci ve vedení města jako hlavní zdroj svých příjmů, a neuvolněným vykonávajícím kromě toho své občanské povolání. „V Prostějově je šest uvolněných zastupitelů. Těmi jsou primátor a pět jeho náměstků,“ uvádí zastupitel Petr Ošťádal (Na rovinu!), jenž údaje pro tabulku zpracoval.

Jak avizujeme na třetí straně dnešního vydání PROSTĚJOVSKÉHO Večerníku, opoziční hnutí Na rovinu! Instalovalo mezi Dukelskou bránou a Hlaváčkovým náměstím takzvané Áčko, na kterém zveřejnilo odměny všech prostějovských zastupitelů. Nejvíce emocí a závisti vzbudil údaj o první náměstkyni Miladě Sokolové, která podle opozičníků „bere“ skoro 200 tisíc korun měsíčně. Večerník se během uplynulého týdne snažil získat vyjádření komunálních politiků, kteří vévodí tabulce zveřejněných odměn.

Milada Sokolová: „Naplno pracuji pro město i kraj“

V přehledu mají být uvedeny měsíční odměny za loňský květen. Doplněna je pak fotografiemi tří zastupitelů, kteří dle zpracovatelů z veřejných prostředků pobírají nejvíce. Vévodí ji Milada Sokolová, u níž je uvedena částka 189 647 Kč. Je to proto, že kromě funkce náměstkyně prostějovského primátora vykonává i funkci uvolněné zastupitelky pro cestovní ruch v rámci Olomouckého kraje. Ona sama celou záležitost vnímá jako součást negativní kampaně před senátními volbami. „Jistě není náhoda, že mi ‚přidali‘ i příjem z Olomouckého kraje, který s pozicí prostějovské zastupitelky nemá nic společného,“ reagovala Milada Sokolová (ODS a nezávislé osobnosti), jež si dle svých slov uvědomuje, že její příjem není malý. „I proto každoročně věnuji statisíce na charitativní účely a podporu dobrovolnických aktivit v Prostějově i v celém Olomouckém kraji,“ dodala Sokolová, podle níž její političtí konkurenti brnkají na notu závisti. „V Prostějově jsem v pozici náměstkyně rozjela řadu nových akcí a projektů v oblasti kultury i cestovního ruchu. Myslím, že se mi daří také v oblasti nakládání s majetkem města, kde mimo jiné finišuji s kolegy výkup první etapy pozemků pro zelený pás na jihu města,“ reagovala Sokolová mající na kraji na starost cestovní ruch a vnější vztahy. „Nezaznamenala jsem dosud žádnou kritiku mojí práce v těchto oblastech. Z řady rozhovorů s panem hejtmanem mám pocit, že je s mým výkonem spokojen, také centrála cestovního ruchu a obě oblastní destinační organizace v kraji se o mé práci vyjadřují kladně,“ dodala Sokolová, která je dle svých slov pevně rozhodnutá v kampani nadále na konkurenty neútočit a setrvat u věcného tónu předvolební diskuse.

František Jura: „Stejné peníze by bral i kdokoliv jiný“

Druhým v pořadí je František Jura (ANO 2011), který má pobírat 109 632 korun. Prostějovský primátor upozornil na rozdíl mezi uvolněným a neuvolněným zastupitelem. „Práce primátora je mým zaměstnáním. Slovo ‚odměna‘ je trochu zavádějící, protože může vyvolávat dojem, že ji dostávám navíc k nějakému jinému platu, což není pravda. Výši této ‚odměny‘ nemohu nijak ovlivnit, je dána zákonem. Pokud by byl v daném období primátorem kdokoliv jiný, dostával by ze zákona úplně stejné peníze,“ vysvětlil František Jura s tím, že neuvolnění zastupitelé pobírají kromě odměn za práci v zastupitelstvu také plat ze svého zaměstnání.

František Jura zveřejnění výše svého platu jako součást předvolební kampaně nevnímal. „Nemám sebemenší problém na dotaz kteréhokoliv občana výši svého měsíčního platu říct. Mohu jen zopakovat, že jsem si plat nestanovil a nestanovilo jej ani zastupitelstvo,“ zdůraznil. 

Jsou podle něj takové odměny adekvátní? „To je samozřejmě těžké hodnotit. Já nechodím do ‚práce‘ na osm hodin denně pět dní v týdnu. Být primátorem znamená nemít v roce moc večerů pro vlastní rodinu a také spoustu hodin o víkendech mimo domov. Když mají moje vnoučata narozeniny, horko těžko hledáme termín, abych jim mohl popřát a strávit s nimi třeba celou sobotu nebo neděli. Jsem pořád někde v terénu, mám spoustu povinností, které bych sice mohl odmítnout, ale pak bych zase nemohl být dobrým primátorem. Takové věci se vyčíslují jen těžko. Kdybyste se zeptal mých nejbližších, určitě by část mého platu rádi vyměnili za více mého času doma,“ reagoval na tento dotaz František Jura. 

Miloš Sklenka: „Odměna za práci ve VaKu je lživá“

Třetím do party, který se objevil na plakátě konkurenčního hnutí, byl náměstek prostějovského primátora Miloš Sklenka (ANO 2011), u něhož se objevila částka 104 032 korun. V této částce má být obsažena i částka za funkci předsedy představenstva společnosti VaK Prostějov. Její výše by se měla zřejmě pohybovat kolem 14 tisíc korun. Jenže s tím Sklenka nesouhlasí. „Není to pravda. Tu práci skutečně vykonávám, ale žádné peníze za to nedostávám. V přiznané odměně ve funkci náměstka nesmím pobírat žádné odměny za práci ve statutárních orgánech organizací zřízených městem,“ zdůraznil hned na úvod Miloš Sklenka, který vše rovněž bral jako součást předvolebního boje. „Kdyby vyhráli volby konkurenti, zřejmě by ji nezveřejňovali. Výši částky stanovuje vyhláška a je nemám možnost ji jakkoliv ovlivnit,“ dodal Sklenka, podle něhož se jedná o další z řady lží jeho politických konkurentů. Výše každé odměny dle něj závisí na úhlu pohledu. „Rozhodně neříkám, že mám za svou práci málo peněz. Musím však být neustále k dispozici, já i moje rodina musíme snášet větší míru kritiky, i když jde o lež nebo pomluvu. V tomto případě byla zveřejněna má černobílá fotka, kdy se moje 93letá maminka lekla, že jsem umřel. Potom se mě ptá, co jsem udělal?“ zmínil zajímavou souvislost s celým případem Miloš Sklenka.