Velký provoz a absence přechodu pro chodce trápí obyvatele Moravské ulice. Nejbližší je totiž u aquaparku nebo až v Čechovicích. Pro obyvatele domů i ty, kteří míří na autobusovou zastávku, je to komplikace. O své školou povinné děti mají strach také rodiče. Jedna z maminek se proto na webu města dotázala, zda by bylo možné udělat přechod poblíž křižovatky ulic Moravská a Západní. Odpověď ji nepotěšila.
„U křižovatky se nedá přejít a tak často s dětmi čekám, až nás někdo pustí. Dětí je v této lokalitě hodně, a protože za chvíli začnou chodit zase do školy, je ta situace dost nebezpečná,“ uvedla Vendula P.
Odbor dopravy, který požadavek prokonzultoval s Dopravním inspektorátem PČR, následně odpověděl, že policisté s vybudováním přechodu pro chodce nesouhlasí. „V místě je vybudováno místo pro přecházení komunikace, které je i za snížené viditelnosti dostatečně osvětleno. Je dostatečně viditelné a přehledné,“ tlumočila stanovisko Petra Vymazalová z informační služby magistrátu.
Obecně podle ní Policie ČR sděluje, že dle statistik nehodovosti dochází právě na přechodech pro chodce /místech pro přecházení/ k dopravním nehodám, a to i s vážnými následky, zejména pro chodce. To potvrzují dle sdělení PČR i statistiky, které ukazují, že při přecházení komunikací je na přechodech pro chodce více nehod než na místech mimo přechody pro chodce. „Podle statistiky nehodovosti nedošlo v tomto místě od roku 2006 do současnosti k žádné dopravní nehodě mezi vozidlem a chodcem,“ doplnili policisté.
Podle norem ČSN ke zřízení přechodu pro chodce musí být důvod. Přechod musí být dostatečně zatížen jak pěší, tak motorovou dopravou, min. 50 chodců za hodinu a zároveň minimální intenzita motorové dopravy 200 vozidel za hodinu. „Odbor dopravy se bude návrhem dále zabývat. V případě vyhodnocení situace dle norem ČSN může být záležitost dále řešena,“ doplnila Vymazalová.