Zámek Čechy pod Kosířem, který spravuje Vlastivědné muzeum v Olomouci, láká na interiéry a pokoje zařízené podle života hraběcí rodiny Silva-Tarouca. Zámecký park, rozkládající se na ploše 21,5 hektaru, patří mezi nejcennější romantické krajinářské realizace v České republice.
Jsou dva a tvoří nedílnou součást parku u zámku v Čechách pod Kosířem. Ten větší musel být před dvěma lety vypuštěn, protože vysoká hráz hrozila protržením. Hejtmanství, které je majitelem celého areálu i budovy, zatím hledalo možnosti, jak rekonstrukci zaplatit. Povedlo se, mimo jiné i proto, že investice se z původně odhadovaných 60 nakonec snížila na „pouhých“ 33 milionů korun. A tak mohla akce před několika dny vypuknout. Potěšující je, že zahrnuje i opravy menšího rybníka.
Místo tiché vodní hladiny, ve které se zrcadlily mohutné stromy, návštěvníky čekal u Velkého rybníka pohled na zarostlý biotop, který se stal eldorádem nejrůznějších druhů ptáků a živočichů. „Pravda, ornitologové a ochránci přírody byli nadšeni, co všechno se zde usadilo. Jenže to jen setina lidí, kteří k nám každoročně zavítají. A zbytek se ptal, proč s tou džunglí něco neděláme,“ usmíval se kastelán Martin Váňa.
Přání se mají plnit a tak činí i olomoucké hejtmanství. „Zámek v Čechách pod Kosířem je jednou z perel Olomouckého kraje a hejtmanství se pomocí opravdu nákladných investic stará o to, aby její lesk nejen vrátil, ale aby se nejlépe zvýšil. Jde o důležité historické a kulturní místo, které má celospolečenský význam,“ uvedl na tiskové konferenci hejtman Josef Suchánek. Jak dodal, díky úspěšnému výběrovému řízení, které vyhrála firma Ekostavby Brno a.s., vyjde stavba na necelých 33 milionů korun. „Na realizaci projektu jsme navíc získali dvanácti milionovou dotaci z Národního plánu obnovy, takže kraj bude hradit přibližně 21 milionů korun,“ dodal.
Do rybníků vjedou bagry
Stavba byla předána v minulém týdnu a oba rybníky tak čeká vybagrování nánosů bahna, dosypání a zpevnění břehů, zbourání dosavadních betonových prvků na hrázi a k jejich obnově dle dobové dokumentace. Dojde také k úpravě koryta potoka a vybudování úvaziště pro loďky. Plavci si zde ale neužijí. „I když je v dobových dokumentech psáno, že malíř Josef Mánes se ve zdejších rybnících naučil plavat, koupaliště z nich určitě nebude,“ smál se Váňa.
Zajímavostí je, že největší hloubka Velkého rybníka je kvůli bahnu a sedimentu asi 120 centimetrů. Podle výšky hráze přitom může dosáhnout až sedmi metrů. Jak by měl být rybník skutečně hluboký, se vypátrat nepodařilo. V archivech totiž nejsou k dohledání ani dokumenty o době jeho výstavby.
Návštěvníky čeká omezení
Snahou je, aby se stavební práce dotkly návštěvnického provozu co nejméně. Uzavřeno bude jen nejbližší okolí obou rybníků a do zámeckého parku se bude vcházet pouze branou u kostela. Vstup od parkoviště bude uzavřen. Práce by měly být dokončeny za 18 měsíců, v roce 2026. „Otázku rybníků jsme řešili od mého nástupu do funkce v roce 2015. Nikdo se k nim nehlásil, nikomu nepatřily. Jsem rád, že se kraj k tomuto problému postavil čelem a vzal si je na svá bedra,“ dodal kastelán, podle kterého úpravy nejen zlepší estetický vzhled parku, ale také přispějí k ochraně životního prostředí a posílí biodiverzitu.