Postupují pomalu a skrytě, přesto mají obrovský význam a ocení je hlavně naše děti. Komplexní pozemkové úpravy jsou jednou z nejdůležitějších věcí, které pozitivním způsobem mění tvář krajiny, v níž žijeme.

Jejich hlavním účelem je předcházet ničivým povodním, které, jak se nedávno ukázalo, mohou s plnou silou dopadnout i na náš region. Aktuálně k pozemkovým úpravám dochází v okolí Vícova, kde bude v rámci druhé etapy vysázeno dalších 793 ovocných stromů a 117 keřů. Podobná opatření se ovšem chystají i jinde.

Snížit negativní účinek vodní eroze při náhlých povodňových deštích a jarním tání sněhu. Svést přebytečnou vodu do vodních toků mimo obec Vícov a zároveň zabránit tomu, aby se hlína nesená vodou dostávala do plumlovské přehrady. To je v kostce hlavní účel druhé etapy komplexních pozemkových úprav probíhajících aktuálně v okolí Vícova. Pracuje se na dvou lokalitách. Severně od Vícova byl vytvořen systém příkopů odvádějících vodu do trubního kanálu. Jižně od Vícova zase vzniká metr široká a 780 metrů dlouhá protierozní mez. „Celé území o velikosti 3,7 ha bude následně zatravněno a bude zde vysazeno 793 ovocných stromů a 117 keřů. Zajištěna je i následná tříletá péče,“ informovala Petra Kazdová, tisková mluvčí Státního pozemkového úřadu, který celý projekt financovaný z evropských peněz zaštiťuje. Celkové náklady na realizaci druhé etapy jsou zhruba 4,7 milionu korun. S pracemi se v okolí Vícova začalo v červenci, hotovo by mělo být do konce letošního listopadu.

Vše na sebe navazuje

Předchozí etapa pozemkových úprav v okolí Vícova vyšla na více než 10 milionů korun a trvala zhruba pět let. „Tuto etapu převážně zajišťovala obec Vícov a obsahovala rozsáhlé výsadby zeleně v krajině s výraznou protierozní a krajinotvornou funkcí. Státní pozemkový úřad dále zajistil zatravnění pozemků okolo vodního toku Roudník,“ přiblížila Kazdová s tím, že už nyní je připravena další etapa zahrnující výstavbu protipovodňových opatření v lokalitě U Lesa západně od obce. Součástí projektu bude i výstavba nezbytných přístupových polních cest.

Dojde i na Němčice

Vícov rozhodně není jedinou obcí, kde k podobným protipovodňovým opatřením či opatřením, která zajistí zpřístupnění pozemků, dochází. „V uplynulých pěti letech byla realizována na katastrech obcí Pavlovice u Kojetína, Dobromilice, Čelechovice na Hané, Studenec, Ochoz, Čechy pod Kosířem a Vranovice,“ vyjmenovala Petra Kazdová. Tím to ovšem v našem regionu nekončí. „Prostějovská pobočka nyní připravuje realizaci ochranných protipovodňových hrází v katastrech obcí Ondratice, Čechy pod Kosířem a Němčice nad Hanou,“ uzavřela Petra Kazdová.