Všeho moc škodí. To platí i pro (pra)rodičovskou lásku. Stejně jako si do života nesou traumata nemilované děti, mohou mít obrovské problémy také ty, které jsou neustále za vše omlouvány a zahrnovány přehnanou starostlivostí.
To je nepochybně případ Martina Zbořílka (34) z Hrubčic, kterého spolu s bratrem vychovali prarodiče. Oba zahrnuli veškerou možnou láskou a péčí, snad proto se nikdy nedokázali osamostatnit a pod vlivem alkoholu si zejména starší Martin na nich vybíjel svoji agresivitu. Vše vyvrcholilo letos na jaře, kdy svoji babičku málem umlátil k smrti. Kvůli tomu skončil před prostějovským soudem.
Nasekal dluhy, nepracuje, chlastá a bydlí u prarodičů, které opakovaně surově mlátí. Tak jsme už před dlouhými osmi (!) lety stručně popsali životní styl Martina Zbořílka z Hrubčic, který tehdy kvůli brutálnímu napadení vlastního dědečka skončil před prostějovským soudem. Nyní už čtyřiatřicetiletý muž své chování nezměnil ani poté, co začátkem letošního roku zcela zbytečně zemřel pod koly olomoucké tramvaje jeho mladší bratr. Stejně jako on si za své trable mohl Martin Zbořílek sám. Rozdíl je pouze v tom, že starší Martin do toho fatálním způsobem zatáhl i jejich společné prarodiče.
Dosud sedmkrát trestaný Martin Zbořílek byl uplynulé úterý obžalován z těžkého ublížení na zdraví ve stadiu pokusu. Při opakovaných úderech do obličeje měl na svoji osmdesátiletou babičku sprostě křičet a vyhrožovat jí, že jí kladivem rozbije hlavu, přičemž se ještě pochlubil, že mu nevadí vidět krev. Dle lékařů staré ženě reálně hrozilo krvácení do mozku či do břicha. Z útoku nakonec vyvázla jen s obrovským množstvím podlitin, bylo však pouze dílem náhody, že si z něj neodnesla trvalé následky na zdraví.
Proč to došlo tak daleko?
V případě obžalovaného se rozhodně nejednalo o ojedinělý exces. Už v roce 2016 byl obžalován z toho, že svého dědu praštil pěstí a chtěl ho zabít. U soudu se tehdy ukázalo, že své prarodiče Martin Zbořílek soustavně mlátí minimálně od roku 2010. Přestože k desítkám, ne-li stovkám takových potyček byli voláni policisté, vše vyznělo do ztracena, protože oba prarodiče opakovaně brali zpět svůj souhlas s trestním stíháním jejich milovaného vnuka. Navzdory všem negativním zkušenostem ho neustále omlouvali, a dokonce mu ani nedokázali zabránit v tom, aby u nich stále přespával a zneužíval je.
Soudce Petr Vrtěl už před osmi lety zdůrazňoval, že neustálé policejní výjezdy daňové poplatníky něco stojí, navíc upozorňoval, že vše bude s nejvyšší pravděpodobností pokračovat a gradovat.
Na jeho slova pochopitelně došlo. V mezidobí zemřel jak dědeček, tak jeden mladší z bratrů. Ani to však na dané věci nic nezměnilo. Minulý týden u soudu vyšlo najevo, že se z celé situace během let nepoučil nejen násilník, ale ani jeho oběť.
Komu není rady…
Zatímco Martin Zbořílek se ani nepokusil zbavit své zničující závislosti na alkoholu, na kterou své útoky svaloval, jeho vetchá, nicméně stále bezmezně obětavá a milující babička pokračovala s dalšími omluvami jeho chování. „Vnuk právě prožívá těžké období v životě, zemřel jeho bratr, s nímž trávil spoustu času. Jinak mi vždy se vším pomáhal. Ale když se napil, tak se nedokázal ovládnout, ani nevěděl, co v tu chvíli dělá. Už jsem mu odpustila,“ vypověděla na první pohled sympatická, nicméně očividně nepoučitelná žena, k jejímuž postoji mělo přispět i to, že jí agresivní vnuk pravidelně telefonuje a napsal jí dopis, ve kterém se za vše omlouvá a zároveň děkuje za to, že se o něj vždy dobře starala…
Nízký trest
Senát prostějovského soudu nakonec Martina Zbořílka poslal na 3,5 roku do vězení, navíc by měl pojišťovně zaplatit přes 45 tisíc korun za léčení své babičky. Kromě toho až vyjde z vězení, musí absolvovat protialkoholní léčbu. „Polehčující okolností je, že obžalovaný prohlásil vinu a opakovaně se za útok omluvil. Naopak mu přitěžuje, že se násilí vůči prarodičům dopouštěl opakovaně a vše došlo tak daleko, že mohl dostat až deset let vězení. Kdyby své napadení dotáhl až do konce, určitě by dostal nejméně dvacet let. Relativně nízkou výši trestu pak ovlivnila také slyšená babička, která se vyjádřila v tom smyslu, že by se ráda dožila jeho propuštění,“ odůvodnila předsedkyně senátu Adéla Pluskalová.
Trest dosud není pravomocný, obě procesní strany si ponechaly lhůty pro možnost odvolání.