K 31. 10. 2024 evidovala Krajská pobočka Úřadu práce ČR v Olomouci celkem 17 176 uchazečů o zaměstnání. Jejich počet poprvé po pěti měsících mírně klesl – a to o 33 osob. Podíl nezaměstnaných osob meziměsíčně stagnoval na hodnotě 4,1 % a byl nově o 0,3 p. b. vyšší než v celé ČR.
V meziročním srovnání se podíl nezaměstnaných v kraji zvýšil o 0,7 p. b. a jeho říjnová hodnota byla nejvyšší od roku 2016. I kvůli nedávným povodním výrazně vzrostla nezaměstnanost na Jesenicku.
Po zářijovém přílivu čerstvých absolventů škol do registru Úřadu práce se situace zklidnila a celkový počet uchazečů o zaměstnání se meziměsíčně snížil. V průběhu měsíce bylo nově zaevidováno 2 401 osob. Ve srovnání s minulým měsícem to bylo méně o 722 osob a v porovnání se stejným obdobím předchozího roku více o 62 osob.
Naopak z evidence během října odešlo celkem 2 434 uchazečů (ukončená evidence, vyřazení uchazeči). Bylo to o 488 osob méně než v předchozím měsíci a o 87 osob více než ve stejném měsíci minulého roku. Do zaměstnání z nich ve sledovaném měsíci nastoupilo 1 814, tj. o 347 méně než v předchozím měsíci a o 235 více než ve stejném měsíci minulého roku. Dále 1 645 uchazečů o zaměstnání bylo umístěno prostřednictvím Úřadu práce. Z celkové nezaměstnanosti tvořily ženy 53,0 %. Dále bylo v evidenci 2 531 osob se zdravotním postižením, což představovalo 15,0 % z celkového počtu nezaměstnaných.
„Vývoj nezaměstnanosti v jednotlivých okresech Olomouckého kraje byl rozdílný – v okresech Jeseník a Šumperk se nezaměstnanost zvýšila, naopak na Olomoucku, Přerovsku a Prostějovsku počet nezaměstnaných meziměsíčně poklesl. Na Jesenicku došlo k navýšení počtu nezaměstnaných o 106 osob (+ 9,0 %), a okres Jeseník se tak stal okresem s největším meziměsíčním nárůstem nezaměstnanosti v celé ČR. Tento nárůst byl způsoben nejen vysokou sezónností pracovních míst v tomto regionu, ale projevily se zde i důsledky ničivých povodní z letošního září,“ komentuje poslední vývoj na trhu práce ředitel Krajské pobočky Úřadu práce ČR v Olomouci Vlastimil Přidal.
Vývoj podílu nezaměstnaných osob od roku 2016 v okrese Jeseník
Tři okresy v kraji vykázaly podíl nezaměstnaných vyšší, než je celorepubliková hodnota; nejvyšší byl nově v okrese Jeseník (5,1 %), následoval okres Přerov (4,7 %) a Šumperk (4,4 %). Naopak nejnižší podíl nezaměstnaných byl zaznamenán v okrese Prostějov (3,3 %).
Nezaměstnanost absolventů škol
Na konci října bylo v Olomouckém kraji evidováno 1 217 absolventů škol všech stupňů vzdělání a mladistvých. Ve srovnání s předchozím měsícem jejich počet poklesl o 80 osob
a ve srovnání se stejným měsícem minulého roku byl vyšší o 162 osob. Na celkové nezaměstnanosti se podíleli 7 %. Zatímco počet absolventů škol v evidenci většinou rychle klesá, počet mladistvých uchazečů o zaměstnání se spíše zvyšuje.
Vývoj nezaměstnanosti absolventů škol a mladistvých za posledních 10 let
Olomoucký kraj evidoval k 31. 10. 2024 celkem 8 349 volných pracovních míst. Jejich počet byl o 74 vyšší než v předchozím měsíci a o 247 vyšší než ve stejném měsíci minulého roku. Na jedno volné pracovní místo připadalo v průměru 2,1 uchazeče, z toho nejvíce v okrese Jeseník (4,0), naopak nejméně v okrese Olomouc (1,7).
V rámci aktivní politiky zaměstnanosti (APZ) bylo od začátku roku finančně podpořeno 4 332 osob, což je o 2 766 více než ve stejném období loňského roku (nárůst o 177 %). Z toho do rekvalifikačních kurzů bylo zařazeno 2 623 osob.
Celostátníinformace o vývoji nezaměstnanosti jsou zveřejněny na www.mpsv.cz/web/cz/mesicni