Ve čtvrtek 14. listopadu vpodvečer se v sokolovně v Čechovicích setkali místní obyvatelé s představiteli města, aby projednali druhý návrh studie revitalizace zdejší návsi. Zhruba pěti desítkám občanů sekundoval náměstek primátora Jiří Rozehnal, autoři návrhu Pavlína Řmotová a Jan Lužný. Jednání se zúčastnila rovněž 1. náměstkyně primátora Milada Sokolová a předseda komise místní části Krasice, Čechovice a Domamyslice Marek Moudrý.
Vůbec první návrh revitalizace zdejší návsi byl představen na veřejném projednání již v květnu 2023. „Do nového návrhu jsme zapracovali všechny připomínky, které z jednání vzešly. Jen vy jako místní víte, co a jak je třeba,“ uvedl hned na začátku náměstek Rozehnal. Jak posléze několikrát zopakoval, v žádném případě nejde o konečnou verzi dokumentu, takže i nadále je otevřen pro jakékoli další zásahy. Je ale nutné, aby mezi městem a občany došlo k nějaké shodě, aby bylo možné v práci na projektu pokračovat.
Návrh, který prezentovala Pavlína Řmotová, zahrnoval posílení vizuální vazby kaple svaté Anny jako středobodu návsi. Stávající lípy vysazené hned v těsné blízkosti kaple by měly být odstraněny, stejně jako další nepůvodní dřeviny. Bezprostřední okolí kaple by mělo být zadlážděno, prostor před ní by měl sloužit k setkávání, odpočinku a relaxaci. „Návrh pracuje s odkazem svaté Anny jako patronky rodiny, proto je místo za kaplí věnováno nějakému dětskému prvku,“ vysvětlila. Zcela nové by mělo být dopravní řešení, které zahrnuje vybudování podélných stání a vytvoření systému jednosměrek. Zklidnění celé lokality by měly napomoci vyvýšené zadlážděné prahy. Z návsi by měla zmizet kontejnerová odpadová hnízda, naopak přibýt by měl vodní prvek.
Po představení nové verze se rozpoutala vášnivá diskuse, která se týkala ponejvíce dvou oblastí – parkování a dřevin. „Nechci pod okny parkoviště, kde budou parkovat fotbalisté a já budu čuchat ten smrad. To nikdo z nás, co tam bydlíme,“ rozčiloval se jeden z občanů. I když mu bylo následně vysvětleno, že parkování sice nebude regulované, ale jde o dopravní obslužnost příslušného území, evidentně spokojen nebyl. „Zapomínáte, že jde o pozemky města a ne vaše,“ připomněl Marek Moudrý s tím, že nová stání zabrání chaotickému parkování, mnohdy na travnatém pásu.
Další z občanů uvedl, že je pro zachování jehličnanů, borovic a smrků nacházejících se za kapličkou. Jejich zdravotní stav je podle mínění známého dendrologa, od kterého získal posudek, velmi dobrý a stromy jsou ve stáří 35–40 let na prahu dospělosti. „Nevím, proč by měly být odstraněny,“ dodal. Podle architektů ale proti jehličnanům hovoří hned několik argumentů, na Hané nebyly nikdy součástí veřejné zeleně, a navíc je trápí stávající stále větší sucho.
Stejný boj se vedl o lípy u kaple, které jsou vysazeny příliš blízko a svými kořeny narušují statiku objektu. „Rostou tam léta a nikomu nevadily. Nic nenarušují, navíc poskytují krásný stín,“ nechala se slyšet další z diskutujících. To ale podle Marka Moudrého není pravda, kaple jeví známky destrukce zejména vevnitř, kde jsou praskliny. Navíc je kořeny prorůstající pod kapli i vidět. „Mohou tam zůstat v případě, že si přejete, aby za pár let náves byla bez staré a krásné sakrální památky, protože prostě spadne,“ dodal Moudrý.
Debata pokračovala zhruba hodinu, po níž zástupci města přislíbili zapracování dalších změn a následné představení návrhu. Bude-li se ale realizovat, není v tuto chvíli jisté. „Jde o celkem finančně náročnou realizaci, na kterou bude město nuceno žádat o dotace. Ty ale mají přesné podmínky, které musí žádost splňovat. Pokud nedojde ke shodě o nové podobě návsi, může se stát, že od revitalizace odstoupíme a budeme se věnovat jiným projektům,“ doplnil Jiří Rozehnal.