Vidět vlka i jinde než v zoologické zahradě, to se povedlo jednomu z obyvatel Protivanovska. Šedivce cválajícího polem a přebíhajícího silnici zachytil na kameru v autě, aby se s „úlovkem“ vzápětí pochlubil na sociálních sítích. Video vzbudilo značnou pozornost nejen mezi diskutujícími, ale také ochránci přírody. Ti tvrdí, že na Drahanské vrchovině se dosud vlci pohybovali výjimečně. Jak ale ubezpečují, „Karkulky“ ani ostatní návštěvníci lesů se bát o život nemusí.
Vlci jsou sice podle ochránců přírody lovci, ale soustředí se na přemnoženou spárkatou zvěř. A navíc se za potravou vydávají hlavně v noci.
Již delší dobu má Agentura ochrany přírody a krajiny ČR zprávy o výskytu vlků ve vojenském výcvikovém prostoru Březina na Vyškovsku. Od loňského podzimu přibylo několik doložených pozorování z volné krajiny v okolí Vysočan a Žďárné, ale nejnověji i u Protivanova a Nivy.
„Nepotvrzená hlášení o výskytu vlků se k nám dostávají již delší dobu, doposud ale chyběly jednoznačné důkazy. Ty se ale nyní podařilo získat díky průzkumu za pomoci fotopastí, které postupně zachytily pohyb jednotlivých zvířat a nejnověji i dvojici vlků. Vlka pobíhajícího přes pole a silnici na Protivanovsku se pak podařilo zdokumentovat díky veřejnosti," uvedl Antonín Krása z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR. Teď ale mají ochránci data hned z několika míst. Obce v oblasti žádná opatření zatím nepřijímají.
Lidé přesto vyjadřují obavy. „Věčně chodím se synem do lesů na procházky, je autista a nesnáší město a lidi. Takže už se bojím prasat a teď přibudou vlci,“ nechala se pro Večerník slyšet mladá maminka. I jí patří ubezpečení ochránců, že vlk člověka nenapadne, je ve skutečnosti velmi plachý. S pohádkou o „Karkulce“ tak má pramálo společného. „Vlk se člověku obvykle vyhýbá a zaregistruje ho díky výbornému čichu i sluchu daleko dřív než člověk jeho. Více než 90 procent potravy vlků tvoří hojná a místy přemnožená zvěř,“ doplnil Krása. Přesto podle jeho slov může dojít k útoku na nedostatečně zabezpečená hospodářská zvířata, protože pro vlky představují jednoduše dostupnou potravu. Je proto klíčové, aby chovatelé svá stáda dobře zabezpečili. „Uvítáme další informace od odborné i laické veřejnosti. Velmi užitečné mohou být především fotografie nebo snímky z fotopastí, případně videa natočená při pohybu v přírodě. To nám umožňuje cíleně prověřovat informace o výskytu vlků a jednat s farmáři o včasném zabezpečení stád. Víme, že přítomnost vlků pro chovatele znamená komplikaci, stát jim proto poskytuje podporu," konstatoval Dominik Franc z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR.