Velmi nebezpečná nemoc, o které jen málokdo ví. To je atypická mykobakterióza.Večerník získal exkluzivní zpověď prostějovských rodičů, jejichž roční syn se nakazil nemocí napadající agresivním způsobem lymfatický systém a odtud se šířící do celého těla.
Kdysi zcela neznámá nemoc příbuzná tuberkulóze u nás aktuálně zaznamenává razantní nárůst, pro drtivou většinu lékařů však stále zůstává záhadou. Onemocnět jí přitom mohou obzvláště děti narozené po roce 2010. Co za tím stojí
Příliš se o ní neví, přitom u malých dětí způsobuje obrovské zdravotní potíže a může mít i fatální následky. Atypickou mykobakteriózou se může nakazit každý, nejčastěji se tak děje u dětí, jimž se právě prořezávají zuby. Bakterie se totiž nachází v půdě, vodě, na rostlinách i u některých zvířat, v této souvislosti se často hovoří o slepicích. „Kde se náš syn nakazil, stále nevíme. Už jsme odebírali vzorky z míst, kde by to mohlo být, a budeme je posílat odborníkům na Mendelovu univerzitu v Brně, kde se tímto problémem nyní intenzivně zabývají,“ vyjádřili se rodiče malého Matouše, kterému se letos v září ze dne na den vytvořila na tváři v oblasti před uchem podivná boule. „Tehdy mu byl přesně rok a devět měsíců. Na první pohled to trošku připomínalo příušnice, ale proti těm byl již očkovaný. Pediatrička nás odkázala na ORL, kde nám řekli, že se s ničím podobným nikdy nesetkali, a doporučili nám obrátit se na fakultní nemocnice do Olomouce či Brna,“ doplnila Tereza, maminka malého Matouše.